«Найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування» ©

Найбільша спільнота Тернополя в соціальних мережах

Авторизація

Авторизуйтеся

Історія тернопільського Палацу Урочистих Подій

"Більшість сучасних тернопільських сімей родом з цього будинку, якщо точніше то з його першого поверху (ф.1,ф.2), де давно вже знаходиться відділ державної Реєстрації Актів Громадського Стану", - пише тернополянин Олександр Столяров на сторінці у ФБ.

"До приходу радянської влади шлюби реєструвались і освячувались лише у церкві. Атеїсти припинили цей «безлад» і створили Палац щастя (ф.3). Комусь пізніше в голову прийшло, що там же не тільки одружуються. Жартували, що щастя одружитися, а розлучитись іноді - ще більше щастя і стали називати будинок ПУП - Палацом Урочистих Подій (ф.4). Але слово ПАЛАЦ лишалося. Колись шлюб освячувався на небесах і тою справою займалась лише церква. Зараз шлюб реєструється двічі і державою, і перед Богом. Можливо вже зараз варто сконцентрувати це в одних руках?

Дійсно, ця споруда схожа на Палац. До цього часу не дивлячись на житейські колізії, війни і інші негаразди, він вражає своєю архітектурою. Так тоді будували, коли його будували, будували і для зручності і для того, щоб око радувало, причому, як зовні, так і в середині. Відмічено, що, хоч і втрачено багато, споруда цікава око й зараз радує (ф.5). 

Та не так було після квітня 1944 р. (ф.6- ф.7). Практично всі будинки поруч були зметені вихором визволення, та стіни колишньої ощадкаси встояли. У 1953-1954 р. р. її відбудували(ф.8), а пізніше був дуже грамотно був добудований третій поверх (ф.9-ф.10). Добудова не тільки не погіршила, як це часто буває, зовнішній вигляд будинку, а, навіть, покращила його. Честь і хвала архітектору, що провів цю роботу! Пожалкувати можна лише за дахом. Дуже вже він був оригінальний.

Споруджувався цей будинок на площі Собецького, починаючи з 1870 р. по десь 1872 р. для розміщення міської ощадної каси і за зароблені нею кошти. Напевне, тому й будувався довгенько, але надійно і старанно.

Колись він стояв між відомою вже, напевне, всім ще старшою Пулковніковкою і трьома двоповерховими будинками (вроді їх власником був п. Стахевич і в них в різні роки розміщувалися і міська магістратура, і вчительська семінарія, і, навіть, перша міська телефонна станція. Ощадкаса побудована в глибині від основної лінії решти будинків, напевне, якраз це її й врятувало у 1944 р., і, навіть цим, прикрашала, і як слушно вважають тернополяни, прикрашає й зараз наш Майдан Волі."

Від Тарнополя до Тернополя
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі