Вихованці центру, де знущалися з дітей, скаржились на нестачу їжі. Дехто підпрацьовував копачем могил — омбудсмен
Про це заявив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
7 та 8 жовтня представники омбудсмена відвідали заклад, де в той момент проводилась індивідуальна оцінка потреб дітей із залученням фахівців із соціальної роботи та психологів.
Монітори відзначили, що діти були обережними у висловлюваннях. З цього зробили висновок, що працівники закладу, ймовірно, роз’яснили дітям, що можна говорити, а що ні.
Проте під час тривалого спілкування окремі діти розкривались та розповідали, що зазнавали психологічного тиску, насильства, погроз. Інші повідомляли, що були свідками вчинення насильства над іншими вихованцями закладу.
Згідно з попередніми результатами оцінки, більше ніж половина дітей не мали б перебувати у закладі. Наразі в таких дітей спостерігається педагогічна занедбаність — це можливий наслідок неякісного навчання або влаштування дітей до закладу за застарілими висновками інклюзивно-ресурсних центрів.
Цим дітям рекомендовано влаштування до сімейних форм виховання або забезпечення інклюзивним навчанням чи навчанням у закладі середньої освіти, зазначив Лубінець.
Окрім того, навіть після виявлення порушень у закладі, діти продовжують скаржитись на якість харчування та нестачу їжі. Один із вихованців розповів, що підпрацьовує у сфері ритуальних послуг — копає могили, підготовлює тіла померлих до поховання, відспівує їх.
У такому віці це може спричинити важкі психологічні наслідки та свідчить про ознаки експлуатації дитячої праці, каже Лубінець.