Унікальні фото: Танки в Тернополі 1941-1945-х
"Надалі для простоти буду все танками називати. Розумію тодішніх фотографів, це – доволі екзотичні і фото гігієнічні об’екти, тому вони частенько попадав їм у об’єктив. І в більшості не при бойових діях чи на марші – страшно все-таки і небезпечно (ф.1, ф.2) в таких умовах фотографувати, а у більш спокійній обстановці (ф.3-ф.6). Ці фото зроблені на львівській трасі коло Кутківець. В даличині видно Тарнопіль а ще цікаво побачити, як Галягура тоді виглядала(ф.3,ф.4). Назвати ці фото можна загалом – Місцеве населення знайомиться з німцями і їз технікою. Фотографували танки і в місті (ф.7- ф.10). Тяжко вгадати, хто був фотографом. Скоріш за все, це німці знімали собі на згадку. Вони мали більші можливості ніж наше населення.
Найцікавіші фото зроблені на нашій привокзальній площі. Перше враження, оцінивши їх загалом, що тут, як на Курській дузі, проходила танкова битва! А, як подумати – є логічне рішення. Світлина явно лише з радянськими танками. Знаємо, що 02.07. 1941 р. німці взяли місто практично без боїв, та так само без бою залишили його при несподіваному наступі 10 танкової дивізії під командування С. Огурцова , яка утрималась у Тарнополі лише один день, а потім спішно відступила. Ймовірно, що не всі танки дивізії відступали своїм ходом. Могли бути пошкоджені машини, а, може, палива не вистачало, тому їх скупчили на привокзальній площі, намагаючись евакуювати цінну матчастину залізницею. Чомусь це не вдалось, і вони були покинуті на радість німцям, які потім фотографувались на їх фоні. Цих фото багато.
Що до решти світлин, то це спотворена боями німецька техніка. Відомо, що у Тарнополі німці організували на базі гаражів, що були за нинішнім кінотеатром Перемога, а, може, й ще десь, ремонт техніки, куди й звозили покарьожені у битвах машини. Причому, довший час і влітку, і зимою.
Ще одна група світлин належить вже до перможного, але сумного для нашого міста 1944 року. Ці фото вже робили радянські фотокореспонденти. На них показана понівечена у бою німецька і радянська техніка, а також гордий марш визволителів міста до наступних боїв.
Як ви розумієте, я не міг показати тут весь свій архів просортований у відповідності до запропонованого підходу. Вибрані, на мій погляд, лише найбільш яскраві світлини. Не впевнений також, що я правильно все вгадав. Можливо, десь і помилився, та буду вважати це початком наших спільних подальших розслідувань і систематизації матеріалів."