«Найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування» ©

Найбільша спільнота Тернополя в соціальних мережах

Авторизація

Авторизуйтеся

Український Фейсбук став полем інформаційної війни

Півроку тому українцям заборонили доступ до російських соціальних мереж «ВКонтакте» і «Однокласники».

Після цього спецслужби РФ, використовували ці ресурси для поширення неправдивої інформації про Україну, організації масових протестів, пропаганди сепаратистських угруповань і координації їх діяльності, активізувалися в «Фейсбуці», «Твіттері» і «Инстаграме»

Соцмережі — це не тільки майданчик для отримання новин, листування з друзями, викладу думок «з приводу», викладання своїх фото і так далі, як це прийнято в цивілізованому світі, але і серйозний інструмент маніпуляції свідомістю людей.

І цим займаються не тільки недобросовісні рекламісти і маркетологи. Їх успішний досвід нечесні політики використовують з метою посіяти розбрат між державами і народами, спровокувати масові акції протесту в потрібному місці і в потрібний їм час. Гібридна війна Росії проти нашої держави поступово, але впевнено переходить в інформаційну площину. Мова не про пропагандистських ЗМІ — з ними давно все зрозуміло, а про український сегмент соцмереж, де російські спецслужби виявляють більшу активність: підбурюють до протиправних дій, пропагують сепаратизм і тероризм, розпалюють в українців ненависть до рідної країни, розгойдуючи тим самим внутрішньополітичну ситуацію. Про російський слід в українських соцмережах «ФАКТАМ» розповів офіцер Служби безпеки України, який займається проблемами інформаційної безпеки. Назвати його прізвище ми не можемо із зрозумілих причин. «Ми нарахували в „Фейсбуці“ близько тисячі псевдопатріотичних акаунтів» — У травні цього року указом президента українцям закрили доступ до деяких російських ресурсів. У чорний список потрапили «ВКонтакте», «Однокласники», «Яндекс»... — І всі тут же кинулися в «Фейсбук», «Твіттер» і «Instagram».

Тенденція міграції така: після блокування кількість українських користувачів «Інстаграм» зросла на два мільйони (було чотири мільйони, стало шість), у «Твіттері» — на один мільйон (було два, зараз три), у «Фейсбуці» — на три (було шість, тепер дев’ять).

Якщо до цього заклики до якихось акцій, протестів і іншого ми спостерігали на російських ресурсах — відстежували в «Однокласниках» і «ВКонтакте» групи під назвою «Донецька народна республіка», «Луганська народна республіка», «Одеська народна республіка», «Харківська народна республіка» і так далі, то в даний час аналогічні процеси помітно активізувалися в «Фейсбуці», «Твіттері» та «Інстаграмі». Раніше росіянам було набагато простіше.

ФСБ отримувала всю інформацію про користувачів «Однокласників» і «ВКонтакте».

Зараз у них роботи додалося: потрібно самостійно шукати інформацію про людей. Хоча в «Фейсбуці», наприклад, є відкриті відомості про адміністратора та творця групи. Далі справа техніки. Росіяни діють за двома напрямками: вступають у проукраїнські групи, де через деякий час починають закликати учасників до «революцій», або створюють псевдопатріотичні групи і там розгортають свою діяльність.

Нагадаю історію, про яку СБУ розповіла в лютому цього року. Ми викрили громадянина Російської Федерації Сергія Жука (він же Степан Мазура, він же Микола Гайдук), причетного до створення та адміністрування сторінок в соцмережах: «Патріоти України», «Українська революція», «Всі на Майдан», «Продовження Революції гідності», «Майдан-3», «Ми — патріоти України».

Загальна аудиторія цих акаунтів перевищувала півмільйона (!) користувачів.

— Де зараз знаходиться Жук? — Там же, де і був — на території Росії. Дістатися до нього ми не можемо, але все про нього знаємо. — Скільки ось таких псевдопатріотичних акаунтів? — Ми нарахували близько тисячі. Насправді вони абсолютно антиукраїнські. Їх використовують спецслужби Росії або особи, які мають відношення до спецслужб. Це не боти, а живі активні користувачі соцмереж. Вони адмініструють акаунти «Імпічмент Порошенка», «Банду Порошенка геть», «Організаційний комітет третього Майдану», «Українська революція», «Майдан 3.0» та інші, щоб розгойдати ситуацію в Україні.

Вони працюють навіть у нейтральних групах типу «Це Київ, дитинко», «Київ — наше місто», «Типовий Харків».

Спочатку пишуть негативні репліки, що в містах брудно, що дороги погані, комунальники не працюють. А потім закликають виходити на акції і протести. А в справжніх проукраїнських групах вони відразу виявляють громадських активістів, які критикують те, що відбувається в країні, і вже в ході особистого листування намагаються вивести цих людей з Інтернету на площі великих міст — Харкова, Одеси, Києва.

Їхні аргументи — у нас зараз нестабільна політична та економічна ситуація.

— Типу «ви подивіться, що робиться»? — Звичайно.

Вони спекулюють на тому, що в країні низькі зарплати, високі комунальні тарифи і ціни на продукти і так далі.

— Добре, ось сидить якийсь Вася Пупкін в Оренбурзі.

Він знайшов в соцмережах з десяток незадоволених українською владою...

— Але в «Фейсбуці» написано, що він Олексій Попович з Києва чи Житомира, Львова чи Миколаєва.

Він патріот, був на Майдані. Він часто закінчує репліки словами «Слава Україні!» Або він атошник: «Хіба я за таке воював на фронті?» У квітні 2016 року ми викрили Тетяну Ревту, в соцмережах вона Tanya Frigg або Тіна Ларіна.

Вона громадянка Росії, уродженка Калінінграда, яка отримала в 2014-му тимчасовий вид на проживання в Україні. Її чоловік воював на фронті проти російських найманців. Ревта була консультантом в інтернет-магазині «Косметика ручної роботи White Organic», а насправді — керувала інформаційним відділом організації «Революційні праві сили». Хотіла влаштувати в Україні третій Майдан. Дуже ймовірно, що настанови вона отримувала безпосередньо від ФСБ, оскільки регулярно їздила в Росію.

«Завжди знайдуться люди, якими легко маніпулювати» — Ці віче на Майдані, мітинги і хресні ходи найчастіше закінчуються пшиком.

Навіть коли в них беруть участь колишні атошники і народні депутати. — Розумієте, все одно знайдуться люди, якими легко маніпулювати. Плюс є ще сили, які фінансово підтримують акції. Я не стверджую, що конкретні учасники мітингів і віче отримують гроші. Але їх просто, грубо кажучи, розводять. — Наосліп? — Так.

«Ми ж патріоти, давайте будемо об’єднуватися. Ми ж заради країни, заради загального блага».

— Яка програма-максимум у організаторів? — Це можуть бути і дострокові вибори, і прихід до влади людини, лояльного до політики Російської Федерації. Зараз дуже турбує ситуація в Західній Україні. Луганськ, Донецьк і Крим — пройдений для росіян етап. Їм треба йти далі, розгойдувати ситуацію на Заході, посварити нас з Польщею, Угорщиною, Румунією, плодити і там «республіки».

— Як цьому протидіяти? — СБУ робить все можливе. Виявляємо псевдорадикалів і псевдопатріотів. Якщо вони проживають на території України, проводимо профілактичні бесіди, або, коли є достатньо даних, що людина займається протиправною діяльністю і є висновки експертів про це, притягуємо до відповідальності. — Багатьох залучили? — За 2017 рік 40 виробництв і 36 вироків суду.

— Яке покарання виносив суд? — У вигляді позбавлення волі від трьох до п’яти років (в основному умовно, судді не готові давати реальні терміни фігурантам) за статтями 109 («Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади») і 110 («Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) Кримінального кодексу. Одного разу ми провели обшук у чоловіка, який активно працював у соцмережах, до того ж передавав інформацію «МГБ «ДНР».

А його син служив в ЗСУ. — Син не знав про діяльність батька? — Ні.

— Як ви визначаєте місцезнаходження людини, яка закликає до революції? — За IP-адресою. Він може перебувати в Криму, ОРДЛО, Росії, Туреччини, Чехії або в Україні. Якось ми виявили фірму, розташовану в Підмосков’ї. Вона займалася нагнітанням обстановки в Україні.

Один і той же IP-адресу фігурував у різних акаунтах. Може, люди навіть в одному кабінеті сидять. І таких дуже багато. Багатьох громадян використали "втемну". Вони ні про що навіть не здогадуються. Просто вірять закликликам і приходять мітингувати. А росіянам неважливо, скільки вийде — 30-50-100 людина. Головне, щоб це відбувалося постійно. Їм потрібна картинка для телебачення. — Часто дивлюся новини «республік». Так, там регулярно показують наші протести. Будь — медиків, селян, таксистів. — Ось і відповідь.

— Для нас, працівників СБУ, найважливіше, щоб не пролилася кров і щоб громадяни України відчували себе в безпеці.

В 2014-2016 роках ми заблокували близько десяти ресурсів псевдореспублік — Донецької, Харківської, Одеської. . Це чимало.

— Як ви це робили? — Або відправляли скарги керівництву соцмереж, і ті реагували, або припиняли діяльність групи, отримавши доступ до комп’ютера її творця, коли приходили до нього з обшуками в рамках кримінальної справи. — Як вони себе ведуть, коли до них приходять «гості»? — Не заперечують, що дійсно є творцями або адміністраторами груп псевдореспублік. Вони ідейні, свято вірять, що прийде Путін і їх життя зміниться в кращу сторону, досі не розуміють, що у нас не громадянська війна, а ми воюємо з Росією.

Вони думають, що знають про все, що відбувається в Україні, хоча більшість з них не виїжджали за межі Дніпропетровської або Запорізької областей, де живуть, не були ні в Києві, ні у Львові, ні в Івано-Франківську. Але вони точно впевнені, що там злі бандерівці, які вбивають дітей. Є і ті, хто отримували за свої послуги гроші. — Мова про які суми? — По-різному. Від 500 до 1500 доларів за розміщення в соцмережах спеціально підготовлених матеріалів. «Не будьте наївними, перевіряйте будь-яку інформацію, замислюйтесь, хто її першоджерело» — Їх оплачував послуги Кремль? — Особи, які мають відношення до російських спецслужб. У Росії інформаційною політикою держави займається 18-й центр ФСБ. Він працює не одне десятиліття. І виконує свою роботу дуже професійно. Там тисячі співробітників і дуже серйозні бюджети.

У соцмережах росіяни створюють спільноти «Львівська народна республіка», «Республіка Підкарпатська Русь», «Народна республіка Буковина».

Ось про що треба говорити. — Хто відгукується на ці заклики? — Як правило, на жаль, люди, які не знайшли себе в реальному житті: або не мають постійної роботи, або з неповноцінною сім’ї, або не реалізувалися як особистості. Вони не обтяжують себе роздумами і аналізом подій, вони легко піддаються впливу, не здатні побудувати логічний ланцюжок.

У одного немає грошей на оплату комуналки, у іншого хворі батьки, третього скоротили на заводі.

Особливість ще ось у чому.

Якщо в «Однокласниках» і «ВКонтакте» проводить час в основному молодь — студенти і школярі, то в «Фейсбуці» «сидять» більш зрілі люди.

І якщо посіяти паніку в їх головах, то можна вивести на вулицю і мінімальну кількість, і десятки тисяч.

— Ось у персонажа квітка на аватарці або якась тварина. Як зрозуміти, що це фейковий аккаунт? — У реальної людини на сторінці є фото і відео, він ділиться інформацією, можна подивитися стрічку, що йому подобалося і так далі, хто у нього в друзях. А якщо обліковий запис створений днями, там немає жодного знімка, але людина вже кличе всіх на мітинги і закликає вступати в псевдопатріотичні або, навпаки, дійсно патріотичні групи, ми на такого одразу звертаємо увагу. — Користувачі здатні відповісти на заклики: «Припиняйте дурницями займатися»? — По-різному. Є ті, хто твердо говорить «немає», а є ті, хто піддаються.

Звертаюся до читачів: не будьте наївними, перевіряйте будь-яку інформацію, замислюйтесь, хто ж все-таки першоджерело. — А якщо на мітинг кличе атошник, який кров проливав на фронті? — Цей «атошник» може сидіти в Москві або Підмосков’ї і не знати, де у нас бої проходили. Треба не соромитися задавати йому конкретні питання.

Закликати до якихось дій можуть і популярні блогери. — Можете їх назвати? — У нас фігурують близько двадцяти. Їх акаунти, за нашими даними, використовуються спецслужбами Російської Федерації як майданчик.

Спочатку викладають інформацію на блозі — з фото і відео. А потім вона розходиться по соцмережам і інших ресурсів.

Назву декілька прізвищ: — Максим Равреба (facebook.

.com/100 011 412 138 905).

Від Тарнополя до Тернополя
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі