«Найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування» ©

Найбільша спільнота Тернополя в соціальних мережах

Авторизація

Авторизуйтеся

У Тернополі живе пес, який рятує людські життя

Лабрадор Бім тернополянина Руслана Небесного – незвична домашня тварина хоча б тому, що ходить… на роботу. Пес служить в Управлінні державної служби надзвичайних ситуацій у Тернопільській області. Однак, в офісі за паперами він не сидить, компетенція Біма – пошук людей під уламками будівель та споруд, а ще заблукалих у лісі.

Пес, який уміє рахувати і розуміє три мови

– Біма мені подарували друзі, – розповів «Погляду» Руслан Небесний. – На той час у Тернопільській області не було жодної пошуково-рятувальної собаки, тому я вирішив тренувати своє цуценя. Собака потребує догляду і уваги, наче маленька дитина. Але дитина, коли підросте, може сказати, що вона хоче, на відміну від тварин… Хоча Бім уміє рахувати до трьох: я показую йому палець, він видає одне «гав», два пальці – «гав-гав», на три – «гав-гав-гав».

Крім цього, пес розуміє команди німецькою, російською та українською, пише “Погляд”. Хоча німецьку використовують тільки на роботі, позаяк з повною концентрацією повсякчас він фізично не витримає. Тому всі робочі команди під час пошуку Бім чує німецькою, чудово розуміє побутові команди російською, а вдома з ним спілкуються українською. Сам Руслан Небесний вільно володіє польською та іспанською мовами.

«Зграя своїх»

Цей лабрадор дуже любить дітей, загалом велелюбний пес.

– У мене є троє внуків, які з ним із задоволенням граються, – каже пан Руслан. – Підозрюю, коли їдуть в гості, більше поспішають до Біма, ніж до дідуся з бабусею (усміхається, – ред.). Він не має в нашій сім’ї любимчиків, адже бачить нас як «зграю своїх».

Бім – повноцінний член сім’ї Небесних. Його улюблений простір вдома – в коридорі. Там у нього є свій килимок, мисочка з водою. Влітку найбільше часу проводить надворі, в альтанці.

Втім, добродушний пес не пропускає нагоди настрашити сусідських котів, щоб із задоволенням спостерігати, як вони втікають. І таки не завжди люб’язний до людей, про це знає навіть Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який вирішив пожартувати над поважним собакою:

Пес-рятівник не торкається постраждалих

У Біма чималий гардероб. Найбільше уваги в обмундируванні собаки-рятувальника приділяють спецвзуттю, якого на  лапках майже не видно. Під час виїздів на техногенні завали воно надзвичайно важливе, бо там часто є бите скло, гостра арматура, інші предмети, об які можна поранитися. Одяг же слугує для того, аби собаку краще бачили люди, а також для морального полегшення постраждалих. Скажімо, коли людина лежить під завалом при свідомості й бачить, як до неї біжить масивний пес (приміром, Бім важить 43 кілограми), вона може дістати ще більшого переляку. А доводиться шукати і дітей.

– Пес-рятівник не торкається людей, яких знайшов, а лише гавкає, сигналізуючи пошуковій групі, – розповів Руслан Небесний. – Адже його завдання – знайти людину.

Собака-рятівник знаходить місце, де є жива людина за запахом і, що важливо, шукає найкоротший шлях, звідки можна дістати потерпілого.

Як розповів кінолог, найбільш навантаженим в плаі пошуку був 2015 рік, коли вони з Бімом отримали 9 залучень, з них у 7 випадках знайшли зниклих живими.

Тандем спецпризначення

7-річний Бім має міжнародну категорію «Б» — коли собака допускається до міжнародних рятувальних операцій. Це вище, ніж категорія «А». Пес та кінолог, як мінімум, раз на рік проходять атестацію.

– У 2012 році я познайомився із на той час начальником кінологічної служби Міжрегіонального центру швидкого реагування в міста Ромни Сумської області Заповітряним Ігорем Станіславовичем, саме йому найбільше завдячую у підготовці Біма, — розповів Руслан Небесний. – Його робота – це взірець того, як працювати з собаками.

Крім Біма, в управлінні ДСНС Тернопільської області служать лабрадор Тоша (повне ім’я Тошиба) та вівчарка Сенді. Як правило, всі три собаки працюють в комплексі. На жаль, цьогоріч Тоша виходить на пенсію за віком. Тренують і супроводжують собак під час порятунку людей професійні кінологи Руслан Небесний, Катерина Кузик і Ярослав Губський. Ця група кінологів є позаштатною на базі пошуково-рятувальної групи УДСНС. За підтримки керівництва управління, кінологам виділили окремий автомобіль для перевезення собак-рятівників під час екстрених виїздів.

c2b0f7242c6e0473be5fd62ac0f55a85

Від Тарнополя до Тернополя
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі