У селі під Тернополем люди протестують проти сміттєпереробного центру: підприємцю відмовили у дозволі
Будівля розташована всього за 100–150 метрів від житлових будинків, школи, церкви та джерел водопостачання. Експерти виявили порушення в документації, а Міністерство захисту довкілля не погодило звіт з оцінки впливу на довкілля, Газета Місто
Люди проти – хочуть жити без смороду і хвороб
Про запланований центр поводження з відходами селяни дізналися випадково – із сайту громади. Місцеві обурені, що з ними попередньо ніхто не радився. Згодом ініціативна група самостійно замовила аудит і навіть поїхала в Ужгород – подивитися на аналогічний об’єкт. І хоча керівництво ужгородського підприємства хвалилося результатами, місцеві мешканці налякали гостей: після запуску заводу в селі зросла кількість смертельних онкозахворювань, а запах і шум стали постійними супутниками.
– Ми не хочемо, щоб у нас було так само. Не хочемо жити в смороді, дихати тим, що труїть, – каже мешканка Марія Грушецька.
Люди кажуть, у звіті підприємець занизив реальні відстані до житлових будинків, не згадав про башту з питною водою поруч і вказав, що на ділянці – нежитлові приміщення, хоча там мешкають люди.
Екологи: дозволу немає, будувати заборонено
Міністерство захисту довкілля відмовило у видачі висновку з оцінки впливу на довкілля ТОВ «Глобал пром захід». У документах виявили численні недостовірності – від суперечностей у потужності обладнання до некоректних розрахунків викидів і шуму. Крім того, підприємство не надало повної інформації про зберігання та обробку небезпечних відходів, а також не описало, як діяльність вплине на флору, фауну, воду, повітря та клімат.
В обласній екоінспекції пояснили: без погодженого звіту підприємець не має права нічого будувати. Якщо роботи почнуть до отримання дозволів – це стане підставою для штрафу в розмірі 17 тисяч гривень і більше.
Сільрада і громада – єдині в позиції
Староста Буцнева Марія Мац та селищна рада Великої Березовиці підтримали людей: подали звернення у всі відповідальні інстанції. Громада замовила незалежний аудит, який також підтвердив порушення. Після цього всі матеріали передали до Міністерства захисту довкілля.
– Ми просили підприємця відмовитися від ідеї. Цей центр нам не потрібен. Відстані до школи, церкви, сільради – мізерні. Це небезпека для дітей, – каже староста.
За даними YouControl, підприємство «Глобал пром захід» зареєстрували у 2022 році. Його співвласник – Антон Тимошенко. На 22 квітня жодних будівельних робіт на ділянці не ведеться. Місцеві готові продовжувати боротьбу, аби захистити своє село від потенційної екологічної катастрофи.
Джерело: За матеріалами 20 хвилиин