«Найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування» ©

Найбільша спільнота Тернополя в соціальних мережах

Авторизація

Авторизуйтеся

Сьогодні, 27 жовтня, - День вшанування пам’яті жертв масових розстрілів в урочищі Сандармох

80 років з часу масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох.

Сумна статистика свідчить, що до середини листопада 1938 року без суду та слідства винесено 681 тисяча 692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Окрім того, більше 1,7 млн людей було відправлено в табори.Політичний терор, що розпочали більшовики з моменту захоплення влади, мав на меті масове знищення людей, пише Тернопільська обласна рада.

В Україні вістря репресій було спрямоване насамперед проти національної інтелігенції, у якій керівники режиму вбачав головного носія найнепростимішого гріха –  буржуазного націоналізму.

Під жорна репресій насамперед потрапляли представники творчої інтелегенції, у яких  сталінський режим вбачав загрозу своєму існуванню. У списку «українських буржуазних націоналістів», розстріляних 3 листопада в урочищі Сандармох, були Лесь Курбас, Микола Куліш, Матвій Яворський, Володимир Чеховський, Валер'ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер'ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий, Микола Зеров та інші.

Довідково: Урочище в Медвеж’єгорському районі Республіки Карелія стало місцем поховання для в’язнів Соловецьких таборів, яких знищували на материку, а також в’язнів Біломорсько-Балтійського каналу. 27 жовтня, 1 – 4 листопада 1937 року тут було розстріляно 1111 осіб, серед яких 170 українців. Це – письменники, вчені, актори. Про урочище Сандармох як могильник НКВС стало відомо 1997 року, коли на базі архівних матеріалів його розшукав дослідник і правозахисник з Петрозаводська Юрій Дмітрієв разом із головою “Меморіалу” з Петербурга Веніамином Іоффе. Усього на цій території виявлено 236 розстрільних ям.

Верховна Рада України 22 грудня 2016 року ухвалила постанову № 1807 щодо відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2017 році.

Від Тарнополя до Тернополя
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі