«Найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування» ©

Найбільша спільнота Тернополя в соціальних мережах

Авторизація

Авторизуйтеся

Під захистом святого Миколая

Село Шманьківці, Чортківського району, Тернопільської області славиться своїми пам’ятками. Одна із них – капличка святого Миколая, яка знаходиться в східній частині села.

У 1869 році було збудовано капличку та встановлено скульптуру святого Миколая. Фундатором цього будівництва був Миколай Карпінський, мабуть, житель села. На мапі фон Міга (XVIII ст.) зображений хрест на підмурівку (тобто, під будівництво). А в 1926 році одна сім’я зі с. Шманьківці, Мартин та Анна Вавриневичі, від- новили каплицю і скульптуру на честь того, що повернулися з Канади.

Під час Другої світової війни каплиця та скульптура святого Миколая були пошкоджені. Та небайдужі селяни в 1989 році зібрали необхідні кошти і відновили її, а скульптуру Йосип Сивак та Михайло Вавриневич перенесли і встановили біля дзвіниці православної церкви Святих Безсрібників Косми і Даміана. Після реставрації всередині каплиці було пусто, але двоє жінок – Ганна Мацьків (на той час була сестрицею в церкві) та Меланія Вавриневич вирішили поїхати додому до маляра, котрий колись розмальовував церкву в їх селі. То був Зіновій Тимошик (впавши одного разу в яму, став глухим і німим). Був одружений на односельчанці, тому й подались саме до нього. Доїхавши до кінцевої зупинки міста Сокаля (Львівська область) і, вийшовши з автобуса, почали розпитувати людей. Одна жінка сказала, що він її сусід і показала, куди йти. Йшли через стадіон і вийшли стежкою прямо до його будинку. Йдучи до обійстя, побачили світло, підійшли ближче та постукали, вийшла колишня сусідка. Вона гостинно прийняла жінок та пустила переночувати. Намалював маляр образ святого Миколая, за що вони йому щиро подякували. Приїхали додому і попросили чоловіка Кароліни Вавриневич – Ореста, щоб він їм зробив рамку на образ та престіл. Зробив, але грошей не взяв. Після цих подій люди принесли рушник для образа, підсвічники, квіти. А каплицю у 1989 році урочисто охрестили уже образом святого Миколая. 

Щороку жителька села Галина Ушій прибирає каплицю. 18-19 грудня односельці приходять запалити свічку за добрий рік, урожай. Каплиця охороняє село від стихійних лих та бід.

Р.S.  До кінця 2017 року, каплиця має стати пам’яткою місцевого значення.

Максим ОГОРОДНИК,

(за переказом жительки села Ганни Мацьків)

c. Шманьківці, Чортківський р-н., Тернопільська обл.

Фото автора

 

Від Тарнополя до Тернополя
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі