«Найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування» ©

Найбільша спільнота Тернополя в соціальних мережах

Авторизація

Авторизуйтеся

Нове у справі Пантеону: чи встановить родина Стадників індивідуальний пам’ятник для сина

Родині Стадників дозволили встановити індивідуальний пам’ятник на могилі загиблого сина Віталія, який похований на території Пантеону Героїв Тернополя? Яке рішення прийняв Восьмий апеляційний адміністративний суд?

Скандали тривають понад рік. Ще восени 2023 року спеціалізоване комунальне підприємство «Ритуальна служба» демонтувала гранітні плити, які родина загиблого Віталія Стадника встановила на могилі сина. Аргумент – роботи провели незаконно, а прохання про демонтаж проігнорували, пише 20 хвилин 

Родина Стадників вже домоглася тимчасового арешту могили сина Віталія. А також зверталася до суду, щоб визнати нечинним рішення про «Пантеон Героїв Тернополя», яке виконком Тернопільської міської ради затвердив 16 серпня 2023 року.

Судові дебати… 

У липні 2024 року Тернопільський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позову Олега Стадника, Василя Гинди та Надії Башнянин до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про протиправне та нечинне рішення комітету Тернопільської міської ради №975 від серпня 2023 року «Про погодження «Положення про «Пантеон Героїв Тернополя».

Натомість вони звернулися до Восьмого апеляційного адміністративного суду, аби оскаржити рішення та домогтися свого. Справу передали судді Світлані Шевчук.

Кілька місяців на ознайомлення і вже третього грудня відбулося остаточне засідання. На нього зібралися рідні інших загиблих захисників, а ось інтереси родини Стадників традиційно представляла адвокатка Оксана Притула. Про це повідомляють колеги із «Суспільне Тернопіль».  

Суддя Світлана Шевчук заслухала представників всіх сторін, а згодом підкреслила кілька моментів.

– Заборони жодної на момент поховання не існувало, давайте будемо говорити. Ми говоримо, що потім, згодом виникло положення пунктом 17, коли була введена заборона на встановлення індивідуальної надмогильної плити. І ми говоримо про справедливу компенсацію, яка виникла після прийняття положення. Яку компенсацію ви запропонували стороні, зважаючи на це, – промовила суддя Світлана Шевчук. 

 

Як результат – апеляційну скаргу Олега Стадника суд задовольнив частково та скасував рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 липня 2024 року. Суддя Світлана Шевчук зачитала рішення.

«Ухвалити постанову, якою адміністративний позов Стадника Олега Богдановича, Гинди Василя Григоровича та Башнянин Надії Михайлівни до виконавчого комітету Тернопільської міськради задовольнити частково. Визнати протиправним та нечинним рішення Тернопільської міськради №975 від 16 серпня 2023 року у частині погодження та запровадження пункту 17 «Положення про Пантеон Героїв Тернополя». Стягнути з виконавчого комітету Тернопільської міськради судові витрати по сплаті судового збору на користь Стадника Олега у розмірі 1514 гривень, Гинди Василя Григоровича у розмірі 605 гривень 5 копійок, Башнянин Надії Михайлівни у розмірі 605 гривень 60 копійок. У задоволенні решти вимог судового позову відмовити», – йдеться на сайті «Суспільне Тернопіль». 

Зазначимо, що у пункті 17 «Положення про Пантеон Героїв Тернополя», який визнали недійсним, йдеться про заборону щодо самостійного встановлення будь-яких інших намогильних споруд на території Пантеону. 

Інформацію про часткове задоволення апеляційної скарги журналістам «20 хвилин» підтвердили й у Восьмому апеляційному адміністративному суді. Наразі там готують повний текст рішення, який мають опублікувати протягом 10 днів. Також наголошують, що Тернопільська міська рада має право подати касаційну скаргу до Верховного Суду України. 

Пам’ятник для Віталія вже виготовили

Журналісти «20 хвилин» телефоном зв’язалися з мамою загиблого захисника Віталія, Марією Стадник. Жінка наголосила, що рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду задоволена. Чекають на той момент, коли зможуть встановити індивідуальний пам’ятник на могилі загиблого сина Віталія. 

— Загалом у «Положенні про Пантеон Героїв Тернополя» є купа неточностей, помилок. Представники влади не дотрималися визначених законодавством процедур. Спочатку ми хотіли, аби суд визнав цей документ недійсним. Але вже згодом зрозуміли, що 17 пункт – найважливіше для нас. Саме цим пунктом нам забороняли встановити індивідуальний пам’ятник на могилі сина Віталія. Ми домоглися справедливості. Якщо інших влаштовує пісковик на могилах – нехай так і буде, ми боролися виключно за могилу свого сина. Пам’ятник вже виготовили, він очікує моменту встановлення. Мали це зробити ще восени 2023 року, але тоді бульдозером їздили на могилі сина, зривали плити. Робилося таке неподобство, – каже Марія Стадник. 

Що каже міська влада

На сайті Тернопільської міської ради повідомили, що Положення, погоджене рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 16.08.2023 року №975, залишається чинним. Зокрема, повністю діють пункти 15 і 16, які передбачають виготовлення намогильних споруд уніфікованого зразка. Намогильна споруда, складається з пам’ятника, постаменту та намогильної плити. Памʼятник у формі мальтійського хреста, інші елементи намогильної споруди прямокутної форми виготовляються з природного каменю. 

– Положенням про Пантеон Героїв Тернополя і додатком до Положення та проєктною документацією не передбачили встановлення інших намогильних споруд, окрім мальтійського хреста. Скасування судом пункту 17 Положення жодним чином не впливає на процес облаштування Пантеону Героїв Тернополя та виготовлення намогильних споруд, які передбачені  робочим проєктом «Облаштування кладовища «Пантеон Героїв Тернополя» з будівництвом каплиці за адресою місто Тернопіль вул. Микулинецька», – кажуть у Тернопільській міській раді. 

На кладовищі має бути однострій 

Тернополянка Наталія Саломон, мати захисника Андрія Саломона, який загинув 13 травня 2023 року, відвідує всі засідання щодо «Пантеон Героїв Тернополя». Жінка не погоджується з рішенням апеляційного суду. Вона вкотре наголошує, що на кладовищі має бути однострій.

— Пантеон – військове кладовище і там мають встановлювати уніфіковані пам’ятники. Перед смертю всі рівні, попри наявні звання та нагороди. І так вважаю не тільки я, – каже пані Наталія. – Як родина Стадників збирається встановлювати індивідуальний пам’ятник, якщо з обох сторін вже є уніфіковані хрести? Як вони втиснуть його, якщо він більший та ширший? Ви уявіть, який вигляд матиме пантеон через рік? Всі однакові і лише Стадники виділилися, бо так схотілося їм. Не розумію, чому їх не влаштовує пісковик. Адже доглядати та обмивати треба будь-який пам’ятник. Так, після дощів він трохи змінює колір, але це не є так критично. Ці судові тяганини та дебати вже не про пам’ять, а якась вистава. 

Від Тарнополя до Тернополя
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі