Найкоротші шедеври художньої літератури
1. Одного разу Гемінгуей посперечався, що напише розповідь, що складається всього з чотирьох слів, здатну зворушити будь-якого читача. Він виграв суперечку:
«Продаються дитячі черевички. Неношені»
2. Фредерік Браун написав найкоротшу страшну історію з коли-небудь написаних:
«Остання людина на Землі сиділа у кімнаті. У двері постукали…»
3. О. Генрі переміг у конкурсі на самий короткий розповідь, який має всі складові традиційного оповідання — зав’язку, кульмінацію і розв’язку:
«Шофер закурив і нагнувся над бензобаком подивитися, чи багато залишилося бензину. Небіжчикові було двадцять три роки».
4. Англійці теж організовували конкурс на саму коротку розповідь. Але за умовами конкурсу, в ньому повинні бути згадані королева, Бог, секс, таємниця. Перше місце присудили автору такої розповіді:
«О, Боже, — вигукнула королева, — я вагітна і не знаю, від кого!»
5. В конкурсі на саму коротку автобіографію перемогла одна літня француженка, яка написала:
«Раніше у мене було гладке обличчя і пом’ята спідниця, а тепер — навпаки».
6. Я прокинувся від жорстокого болю в усьому тілі. Я відкрив очі і побачив медсестру, що стоїть біля мого ліжка. — Містер Фуджима, — сказала вона, — вам пощастило, вам вдалося вижити після бомбардування Хіросіми два дні тому. Але тепер ви в госпіталі, вам більше нічого не загрожує. Ледь живий від слабкості, я запитав: — Де я? — У Нагасакі, — відповіла вона.
© Алан Е. Майєр «Невезіння»
7. З тих пір, як Риту жорстоко вбили, Картер сидить біля вікна. Ніякого телевізора, читання, листування. Його життя — те, що видно через фіранки. Йому плювати, хто приносить їжу, платить за рахунками, він не залишає кімнати. Його життя — пробігаючі фізкультурники, зміна часів року, проїжджаючі автомобілі, привид Рити. Картер не розуміє, що в оббитих повстю палатах немає вікон.
© Джейн Орвіс «Вікно»
8. Зоряна ніч. Саме час підходяще. Вечеря При свічках. Затишний італійський ресторанчик. Маленьке чорне плаття. Розкішні волосся, блискучі очі, сріблястий сміх. Разом вже два роки. Чудовий час! Справжня любов, кращий друг, більше нікого. Шампанського! Пропоную руку і серце. На одне коліно. Люди дивляться? Ну і нехай! Чудове діамантове кільце. Рум’янець на щоках, чарівна усмішка. Як немає?!
© Лариса Керкленд «Пропозиція»
9. Класичний приклад лаконічності спартанців відноситься до листа царя Македонії Філіппа II, який завоював багато грецькі міста:
«Раджу вам негайно здатися, тому що якщо моя армія увійде у ваші землі, я знищу ваші сади, порабощу людей і зруйную місто». На це спартанські ефори відповіли одним словом: «Якщо».
10. Як тільки це сталося, я поспішив додому, щоб повідомити дружині сумна звістку. Але вона, схоже, зовсім мене не слухала. Вона мене взагалі не помічала. Вона подивилася прямо крізь мене і налила собі випити. Включила телевізор. У цей момент пролунав телефонний дзвінок. Вона підійшла і взяла трубку. Я побачив, як її обличчя зморщилося. Вона гірко заплакала.
© Чарльз Енрайт «Привид»
11. Нарешті в цій глухому, відокремленому селі його пошуки закінчилися. У старенькій хатинці біля вогню сиділа Правда. Він ніколи не бачив більш старою та потворною жінки. — Ви — Правда? Стара, зморщена карга урочисто кивнула. — Скажіть же, що я повинен повідомити світу? Яку звістку передати? Стара плюнула в вогонь і відповіла: — Скажи їм, що я молода і красива!
© Роберт Томпкінс «У пошуках Правди»