Мобілізували студента та відправили на фронт на Закарпатті
Хлопець півтора роки прослужив в підрозділі ТРО, а за цей час його відрахували з навчального закладу, бо він не міг приділяти час навчанню, перебуваючи на фронті.
В Ужгороді ТЦК та СП мобілізував до лав Сил оборони 19-річного студента денної форми навчання. Півтора роки він у суді добивався справедливості. Про це повідомляє Українська Гельсінська спілка з прав людини, передає Фокус
Представники ТЦК забрали 19-річного студента Володимира просто з вокзалу в Ужгороді. Того ж дня хлопця внесли до списку військовозобов’язаних, а згодом — відправили у підрозділ територіальної оборони. Оскільки законодавство України не передбачає мобілізацію студентів денної форми навчання, то хлопець подав на ТЦК до суду. Справу розглядали майже півтора роки.
Затримали просто на вокзалі
19-річний студент навчався на денній формі в одному з харківських вишів. У березні 2022 року після того, як ЗС РФ почали активно обстрілювати Харків, він з мамою евакуювався до Закарпатської області. На вокзалі хлопця зустріли представники поліції та ТЦК і забрали його до військкомату, хоча хлопець розповів, що навчається на денній формі та показав свій студентський квиток.
"Йому спочатку в ТЦК сказали, що він може надати військовій частині документи, які підтверджують його статус студента, й що після цього його звільнять. Володимира ж мобілізували за один день і формально навіть документів про проходження військово-лікарської комісії не надали. Але такої підстави для звільнення з військової частини, як навчання, немає. Тобто йому одразу сказали неправду", — розповідає адвокат громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Чугуєві Роман Лихачов.
Відслужив кулеметником і відрахували з університету
Стороні захисту хлопця важко було зібрати документи для суду, оскільки в Ужгородському РТЦК відмовлялися видавати потрібні довідки, а серед документів було підтвердження, що справа Володимира відсутня в Ужгородському РТЦК. Він навчався в Харкові, і його справа з усіма документами була там.
Суд затягнувся на півтора роки. Серед відповідачів справи були і Ужгородський РТЦК, і військова частина, до якої призвали Володимира. За весь час відбулося шість засідань.
"Затримка виникла зокрема через те, що на деякі засідання не з’являлися представники ТЦК, на деякі — військової частини. Також вони затягували з наданням потрібних документів", — пояснює Роман Лихачов.
Серед документів, які розглядав суд, була власноруч написана Володимиром заява про призначення його для проходження військової служби датована 4 березня, що не збігалося з днем, коли Володимира вже направили до військової частини.
"Проблема законодавства ще в тому, що коли незаконно мобілізують осіб, які мають право на відстрочку, військова частина не може їх самостійно звільнити, навіть якщо бачить порушення з боку ТЦК. Їхнє звільнення може відбутися тільки у судовому порядку. Тобто людина повинна йти до суду і доказувати, що дії ТЦК незаконні. Цей процес, як у випадку Володимира, може затягнутися. Водночас людина служить, часто на передку і подібні дії або бездіяльність можуть призвести до смерті людини", — говорить адвокат.
До свого звільнення Володимир прослужив півтора року, він воював кулеметником. За цей час хлопця відрахували з навчального закладу, бо він не міг приділяти час навчанню, перебуваючи на фронті.
У вересні 2023 року хлопця виключили зі списків особового складу та звільнили зі служби за рішенням суду. Суд задовольнив позов частково та постановив виплатити компенсацію у розмірі 50 тисяч гривень.
Зараз Володимир повертається до цивільного життя, планує поновитися в університеті і закінчити навчання. У 21 рік Дядюх має посвідчення учасника бойових дій.