Красива країна: Визначні місця України, які слід відвідати
У Львівській області знаходиться один з найстаріших замків країни – найстаріший на Західній Україні. Це Олеський замак, який знаходиться на пагорбі біля селища Олесько. Здатні вразити уяву і інші середньовічні шедеври фортифікаційних споруд: Ужгородський замок, замок Кам’янець-Подільського, перлина епохи ренесансу – замок у селі Підгірці, Луцький замок зображений на купюрі 200 гривень, Меджибізький замок у свій час був однією з улюблених споруд славетного гетьмана Богдана Хмельницького.
Прикладом чудес природи може служити Тернопільська область, де розташована друга за довжиною печера у світі. Найкрасивіші місця України нам подаровані, звичайно ж, матінкою-природою. До її чудес можна віднести заповідник «Асканія-Нова» (Херсонська область), озера Світязь (Волинь) і Синевир (Закарпаття), кримські мармурові печери, Дністровський каньйон (знаходиться відразу в 4 областях країни) та багато інших.
Спробуємо з вами ознайомитись з самими красивими природними і рукотворними куточками нашої країни
Кам’янець-Подільський замок
Споруджений в 11-12 століттях. Основні укріплення фортеці були добудовані в 16-17 століттях. Фортеця є відмінним зразком надійної фортифікації Східної Європи. Фортеця досі приймає відвідувачів.
Замок Любарта
Його називають Луцьким замком. На території замку знаходяться музеї. Замок добре зберігся, його історія почалася з 14 століття.
Олеський замок
Побудований в 14-17 століттях, на землях Галичини. Точна дата будівництва замку невідома. Вперше про нього згадується в 1837 році. Кажуть, що його побудував син князя Львовича. У 1646 році його зруйнували татари, але в 1682 році його викупив і відбудував колись народжений у ньому князь Речі Посполитої Ян ІІІ Собеський.
Замок Паланок
Називається також Мукачівський замок. Він був побудований на 68-метровій вулканічній горі. Перша згадка про замок в 11 столітті. Точна дата будівництва не відома. В оборонній системі замку було 14 веж. Його захопили австрійці, і він довгий час був фортецею Австрійської імперії.
Підгорецький замок
Знаходиться у Львівській області. Він споруджений у стилі епохи Відродження двома відомими архітекторами того часу. Один із замовників замку був гетьман Станіслав Конецпольський, він викупив його у Підгорецьких. Будівництво замку проходило з 1635 року по 1640.
Острозький замок
Побудований на пагорбі. Раніше там було дерев’яне укріплення, але у 1241 році воно було зруйноване. З 14 по 17 століття він був родовим маєтком Острозьких. У замку є дві вежі. На території замку є Богоявленський собор.
Замок Шенборн
Один з наймолодших замків. Розташований в селі Карпати, що в Мукачівському районі Закарпаття. Був заснований в 1890 році як мисливський будиночок, а також як резиденція для графа Шенборна. У ньому 365 вікон, 52 димаря, 12 входів. Всі ці числа відповідають дням у році, тижням в році, і місяцям у році. Замок діючий.
Золочівський замок
Знаходиться у Львівській області. Був побудований більше ніж 500 років тому. Це комплекс з двох палаців. Обидва побудовані в стилі ренесанс. У ньому були знайдені два камені з невідомими написами на них.
Свірзький замок
Знаходиться в 40 кілометрах від Львова. Був побудований в 16 столітті, на замовлення магнатів Свірзьких. У фортецю його перетворив наступний власник, граф Центнер, в 17 столітті. Замок знаходиться в старовинному парку. Біля нього є костел 15 століття.
Хотинський замок
Приймає середньовічні фестивалі, там знімають кіно. Тисячі туристів щорічно відвідують Хотинський замок. Це одне із семи чудес України. Будівництво кам’яних укріплень Хотина прийнято пов’язувати з Галицько-Волинським князівством і з ім’ям Данила Галицького
Меджибізький замок
Замок-фортеця, розташований в селищі Меджибіж, у верхів’ях річки Південний Буг, при впаданні ріки Бужок, в 30 кілометрах на схід від міста Хмельницького. Найстаріша інформація, що стосується фортеці у Меджибожі, походить з часів існування укріпленого міста Рюрикович, яке виникло над Південним Бугом близько 1146 року. Першим господарем меджибізького міста найімовірніше був Святослав Рюрикович. В 1240 році, під час коли містом володів князь Галицький Данило Романович, Меджибіж захопили і знищили татари. Після того, як литовці у 1362 році відвоювали Поділля у татар, на місці колишніх укріплень було споруджено укріплений замок.
Летичівський замок (Домініканський монастир)
Це кругла зубчаста вежа в смт Летичів, що височить над трасою Вінниця-Хмельницький, є фрагментом Летичівського замку, побудованого в XVI ст. кам’янецьким старостою Яном Потоцьким на вимогу польського короля. Після того, як у 1606 р. Потоцький з протестантизму звернувся в католицизм, замок перейшов у розпорядження ченців-домініканців. Вони почали перебудову замку під монастир.
Білгород-Дністровська фортеця (до 1944 року — Аккерманська фортеця)
Пам’ятка історії та містобудування XIII—XV століть. Є однією з найбільш збережених на території України. Своїми розмірами вона перевершує всі подібні фортифікаційні споруди країни. Загальна площа території фортеці 9 га. Фортеця лежить на скелястому березі Дністровського лиману і має вигляд неправильного багатокутника. Раніше вона складалася з чотирьох дворів, кожен з яких мав специфічне призначення і міг самостійно вести оборону. Всі кріпосні споруди обнесені міцними стінами, протяжність яких сягає 2,5 км
Вишукані палаци і маєтки
Крім укріплених замкових споруд в Україні до наших часів збереглися десятки палаців, маєтків. Тут згадаємо найвідоміші.
Резиденція митрополитів Буковини і Далмації
Це архітектурний комплекс — перлина Чернівців і вершина творчості відомого чеського архітектора і вченого Йозефа Главки. Він спроектував нетрадиційний комплекс споруд у дусі еклектики з переважанням елементів візантійського та романського стилів. Побудований на місці старого єпископського будинку в 1864-1882 рр. Сьогодні тут розташований Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. 28 червня 2011 було прийнято офіційне рішення про внесення Резиденції до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.
Палац Качанівка
Знаходиться в 170 кілометрах від Києва. Це єдиний в Україні маєток, який уцілів у комплексі, незважаючи на війни і революції. Палац перебудований на замовлення родини меценатів Тарновських. Він знаходиться на схилі, який із двох боків омивають мальовничі ставки. Тут Михайло Глінка писав оперу “Руслан і Людмила”, а Микола Гоголь вперше на публіці прочитав повість “Тарас Бульба”.
Садиба Голіциних
Знаходиться в Тростянці Сумської області. Головною прикрасою і пам’яткою є Круглий двір Тростянця. Зовні Круглий двір – це висока стіна з чотирма баштами і в’їзними воротами. Всередині він має відкритий простір, навколо якого розташовані трибуни. Садибу побудували в 1749 році пани Надаржинські, тодішні власники міста. Тут проводилися циркові шоу і кінні спектаклі.
Палац Розумовських в Батурині
Гетьманський палац – велична споруда, яка будувалася у 1799-1803 рр. за проектом видатного шотландського архітектора Чарльза Камерона. Правда, в ті роки Розумовський вже гетьманом не був, тому палац будувався як графська резиденція. Палац збудували в стилі палладианізма. Це не єдина подібна споруда в Україні. В основі цього стилю лежить суворе дотримання симетрії, облік і запозичення принципів класичної храмової архітектури античного періоду.
Палац Кеніга
Зявився у Шарівці Харківської області на початку 19 століття як маєток Ольховських. Свого розквіту він досяг в кінці 19 і початку 20 століть, перебуваючи у власності чергового цукрового магната – Леопольда Кеніга. Кеніг значно розширив будівлю садиби, перетворивши її на справжній палац з баштами і парадними сходами. Сходи трьома терасами спускалися до фонтану і басейну з містком. Велика увага також приділялася парку, оранжереям для тропічних рослин і другорядним приміщенням для робітників. Зараз цей архітектурний комплекс знаходиться в стані напівруїни.
Маріїнський палац
Збудовано в Києві в 1744 році на замовлення імператриці Єлизавети за проектом архітектора Бартоломео Растреллі. Маріїнський палац – яскравий приклад стилю бароко: виразні об’єми, багата пластика фасадів. Під керівництвом учня Растреллі – російського зодчого Івана Мічуріна будівництво палацу остаточно було завершено у 1752 році. Впродовж своєї історії Маріїнський палац неодноразово реконструювався. До недавнього часу історична споруда Маріїнського палацу представляла Україну як державна резиденція (Президентський палац). Тут проводилися офіційні прийоми та саміти, церемонії вручення нагород, вірчих грамот Послами іноземних держав, зустрічі іноземних делегацій на вищому рівні. В даний час палац на реставрації.
Цілий ряд палаців і маєтків знаходиться на площі Ринок у Львові. Переважно, це споруди в стилі ренесанс.
Окремо варто згадати палаци Криму – Ластівчине гніздо, Воронцовський, Лівадійський, Бахчисарайський, Ялтинський, Карасан, Масандра, Дюльбер і багато інших. Всі вони разом з півостровом відійшли до Росії, і на даний момент керуються іншою державою.
Фото заголовку з відкритих джерел
За матеріалами ua.112.ua