Коли краще садити фруктові дерева та кущі?
Восени саджанці швидше приживаються і менш вразливі до хвороб, пише газета "Сільський господар плюс".
Ямку готувати завчасу
– Осіння посадка має свої переваги, – каже садівник із 20-річним стажем Володимир Сердій. – Восени земля добре зволожена, тому не потребує щедрого поливу, рослина до морозів встигає вкоренитися і навесні одразу йде у ріст. Садити дерева закінчують за два тижні до промерзання ґрунту, а оскільки у наших широтах земля замерзає аж на Різдво, то до грудня без жодного ризику можна висаджувати саджанці.
Щоб у майбутньому дерево не потерпало від личинок хруща, корінь перед посадкою бажано вимочити у препараті «Антихрущ», а в ямку покласти таблетку «Ініціатора», який стимулюватиме ріст рослини і захищатиме її від шкідників. Ямку для молодого дерева пан Володимир радить готувати завчасу, щоб земля встигла збагатитися киснем і азотом. Розмір ямки повинен сягати 50х50 см. Місце зрізу біля прищепи має виступати над землею на кілька сантиметрів, а зріз повернутий на південь. Викопуючи ямку, верхній родючий шар слід відкласти в бік, щоб саме нею спочатку притрусити корінь. Землю, якою засипають лунку, попередньо треба перемішати з перегноєм, можна додати фосфорні і калійні добрива. Перед тим, як садити дерево, ямку треба наповнити одним відром води. Після посадки рослину слід знову підлити.
– Напередодні зими коріння плодових дерев, кущів, а особливо троянд, має бути добре зволожене – тоді воно не замерзне, – наголошує Володимир Сердій. – Тим, хто при посадці хоче закласти поживу на майбутнє, раджу викопати глибшу ямку, помістити туди відро гною чи перегною, перемішаного з землею, кинути непотрібні бляшанки, які збагатять грунт залізом, засипати землею на 15-20 см і полити водою. Після цього можна садити рослину.
До зими підживити і захистити
За словами пана Сердія, молоді дерева, висаджені восени, не вимагають особливого догляду. Хіба що на зиму їх варто захистити від зайців. Для цього можна скористатися спеціальними засобами, які продають у магазинах, або ж обгорнути стовбур малярною сіткою чи кукурудзянкою. Що стосується дерев і кущів, посаджених раніше, то Володимир Сердій рекомендує ретельно підготувати їх до зими. Варто обкопати пристовбурну ділянку і викласти на неї шар гною чи курячого посліду. Можна внести і мінеральні добрива: суперфосфат, калімагнезію. Ранньою весною і в червні не зайвим буде підживити органічними добривами: нітроамофоскою, розведеним курячим послідом, гноївкою – півлітра на 10 літрів води. У спеку саджанці треба добре поливати, щонайменше тричі в сезон обробляти від хвороб, а також правильно обрізати і підгодовувати.
У розсаднику – перевірені часом сорти
Володимир Сердій разом із своїми колегами-однодумцями вже більше двадцяти років вирощує саджанці плодових дерев. У їхньому розсаднику в Острові Тернопільського району – сорти плодових дерев, які вже добре зарекомендували себе, перевірені часом і головне – акліматизовані до наших умов.
Для тих, хто бажає вирощувати яблуні, пан Володимир радить обирати такі сорти: літні – Білий налив, Мельбаа, Діскавері, Ерлі Женева, зимові – Айдаред, Дюшес, Семеренко, Ріхард, Глостер, Флоріна, Чемпіон, осінні – Слава переможцям, Пріма, Гала, Антонівка. Любителям груш в Острові запропонують Улюблену клаппу, Дюшес, Лимонку, Вільямс, Ноябрську, Рікс, Кюре, Бере боск та Бере арданпон. Крім того, у розсаднику є різні сорти сливи, черешні, вишні, абрикоса, персика, чорної шовковиці та щепленої аличі. Досить популярними нині є колоноподібні яблуні та груші – дерева, які ростуть без бокових гілок і починають плодоносити вже наступного року. Тут вирощують на всі смаки порічку, смородину, аґрус, а також барбарис, кізил, грецький горіх, кілька сортів фундука та королеву квітів – троянду.