Інавгурація Трампа. Все про церемонію і де дивитися трансляцію
Після офіційної частини на гостей і учасників чекають музичні виступи, парад, а ввечері - святкові бали.
Крім Трампа, присягу також складе новий віцепрезидент Джей Ді Венс. Це - обов'язковий елемент церемонії, після якого віцепрезидент вступає на посаду.
Розповідаємо головне про інавгурацію 47-го президента США, що має стати великим днем для Дональда Трампа.
Що таке інавгурація
Це - момент передачі влади. Під час цієї церемонії чинний президент офіційно передає повноваження своєму наступнику.
Ключовою частиною заходу є складання обраним президентом присяги, під час якої він виголошує: "Я урочисто присягаю, що буду сумлінно виконувати обов'язки президента Сполучених Штатів та повною мірою своїх сил підтримувати, охороняти і захищати конституцію Сполучених Штатів".
Хоча Трамп переміг на виборах у листопаді, офіційно 47-м президентом він стане після того, як вимовить ці слова.
Те саме зробить і Джей Ді Венс, якого Дональд Трамп обрав віцепрезидентом.
Інавгурація також передбачає музичні виступи, звернення лідера країни, під час яких він озвучує свої цілі на наступні чотири роки.
Потім на гостей і учасників події чекають парад та інавгураційні бали.
Як проходитиме інавгурація Трампа
Через холоди у Вашингтоні Дональд Трамп розпорядився провести церемонію своєї інавгурації в ротонді Капітолію, а не біля будівлі, як зазвичай відбувається. У своїй соцмережі Truth Social він пояснив, що не хоче наражати на ризик переохолодження своїх прихильників, учасників інавгурації та тих, хто забезпечуватиме її безпеку.
"Згідно з прогнозом погоди, температура у Вашингтоні з урахуванням вітро-холодового індексу може досягти рекордно низької позначки, — пише Трамп. — Я не хочу, щоб хтось постраждав чи отримав ушкодження".
Трамп нагадав, що останнім президентом США, чия інавгурація відбулася в приміщенні, був Рональд Рейган: 1985 року церемонію його вступу на посаду також було вирішено перенести через холодну погоду.
За планом, день інаугурації розпочнеться з церковної служби у церкві Святого Іоанна на площі Лафаєт у Вашингтоні, після чого буде чаювання в Білому домі з Джо та Джилл Байден.
Чаювання в Білому домі - традиція, яка існує з 1953 року й підкреслює мирну передачу влади у США.
О 9:30 за місцевим часом (16:30 за Києвом) на головній сцені, розташованій на Західній галявині будівлі Капітолія, були заплановані музичні виступи й привітальні промови.
Кульмінацією стане складення присяги Дональдом Трампом і віцепрезидентом Джеєм Ді Венсом, а також інавгураційна промова президента. Подія розпочнеться опівдні в США (19:00 за Києвом).
У своїй промові Трамп окреслить ключові цілі та пріоритети на майбутній термін.
Далі він відвідає президентську кімнату, розташовану поруч із залом засідань Сенату, де підпише ключові документи, з яких почне роботу його нова адміністрація.
Після цього він візьме участь в обіді, який організує об'єднаний комітет Конгресу з інавгураційних церемоній.
Офіційна частина завершиться традиційним парадом по Пенсильванія-авеню - знаменитій вулиці, що з'єднує Капітолій і Білий дім. У параді візьмуть участь військові, творчі колективи та громадські організації.
Завершиться день трьома урочистими балами, на яких виступить президент. На кожному із заходів Трамп звернеться з промовою до гостей, підкреслюючи основні завдання.
Де дивитися трансляцію
Церемонія буде доступна в прямому ефірі на офіційних платформах Білого дому.
Трансляцію обіцяють й усі великі американські телеканали.
BBC теж транслюватиме інавгурацію в прямому ефірі на каналі новин й вестимемо текстову онлайн-трансляцію на сайті, щоб ви могли отримувати найсвіжіші оновлення.
Хто відвідає інавгурацію
Місцева й федеральна влада очікує, що у Вашингтоні зберуться близько 200 000 людей, серед яких можуть бути як активні прихильники Дональда Трампа, так і його опоненти.
Захід відвідають сенатори й конгресмени США.
На інавгурації ми побачимо президента Байдена і віцепрезидентку Камалу Гарріс, яка програла Трампу на виборах у листопаді, а також їхні подружжя Джилл Байден і Дуга Емгоффа.
Очікується, що на захід приїдуть Барак Обама і Джордж Буш із дружиною Лорою. А от Мішель Обама пропустить інавгурацію цього року, як повідомила її пресслужба.
Які зірки виступлять на інавгурації Трампа
Цього року програма передбачає шоу феєрверків у гольф-клубі Трампа на околицях Вашингтона, мітинг "Зробимо Америку великою знову" і виступи відомих артистів.
Кантрі-зірка Керрі Андервуд виконає пісню America the Beautiful у супроводі хору Збройних сил та Військово-морської академії США.
"Я люблю нашу країну, і для мене велика честь заспівати на інавгурації і бути маленькою частиною цієї історичної події", - заявила зірка. І додала, що "смиренно приймає цю пропозицію в момент, коли нам усім потрібно об'єднатися і дивитися в майбутнє".
На одному з інавгураційних заходів виступить американський диско-гурт The Village People. Під час своєї кампанії на зустрічах із виборцями Трамп часто вмикав пісні цього гурту - Y.M.C.A. і Macho Man.
На своїй фейсбук-сторінці гурт вказав, що в президентських перегонах 2024 року їхнім "бажаним кандидатом" була Камала Гарріс.
"Ми знаємо, що деяким з вас буде неприємно це чути, але ми вважаємо, що музику треба виконувати, не озираючись на політику, - написали музиканти. - Наша пісня Y.M.C.A. - це глобальний гімн, який, сподіваємось, допоможе об'єднати країну після бурхливої кампанії, в якій програв наш улюблений кандидат".
На заході також виступлять кантрі-співак Лі Грінвуд (давній друг і соратник Трампа) та оперний співак Крістофер Маччіо.