Які таємниці приховує гусятинський некрополь
Сьогодні найяскравішим втіленням "старого кордону" по Збручу є Гусятин, пише "depoХмельницький".
Номінально таких населених пунктів два: один - райцентр на Тернопільщині, другий - однойменне село на Хмельниччині. Вони – прямі спадкоємці колись єдиного містечка Гусятин. Йому не пощастило з географією - через його центр протікає Збруч, який за 250 років не раз ставав прикордонної лінією між країнами, більшість з яких вже канули в Лету. По ньому ж нині пролягає і кордон між згаданими областями, тому і довелося Гусятину "розділитися".
Саме тут, як розповідає краєзнавець Дмитро Полюхович, є невідоме й не згадане в жодних антологіях кладовище євреїв. Дивує воно повним розгромом, що досить незвично – зазвичай селяни намагаються зайвий раз не брати гріх на душу і не турбувати мертвих.
"Причина розгрому навіть при скромному дослідженні стає зрозумілою, – пояснює Полюхович. – На території некрополя добре проглядаються сліди окопів і навіть артилерійських позицій: в 1916-1917 рр. тут проходила лінія фронту."
Сьогодні "знайдений" цвинтар необхідно не тільки поставити на облік, а й докладно дослідити і хоча б розчистити від заростей. Поки ж відвідування некрополя – та ще пригода.
А вивчати тут, правді є що.
"Історично склалося, що на початок ХХ століття місцевий іудейський некрополь виявився майже в самому центрі містечка. З цієї причини він і був знищений німцями. Могили "розкатали" танками. Утворився пустир, який довго не забудовували (кому хочаться жити на могилах?), але в 1970 роках надгробки вивезли. Правда, куди саме - незабаром забули. - Тільки в березні цього року з'ясувалося, що в місцевому колгоспі "Комуніст" з цих мацев побудували корівники", - ділиться історією цвинтаря краєзнавець.
Як каже Дмитро, у всіх довідниках згадується виключно це - знищене нацистами і добите комуністами - кладовище "західного" Гусятина, тобто на території Тернопільщини. Про те, що єврейський некрополь є і в "східному" Гусятині, на Хмельниччині - мовчок. Він не згадується навіть у фундаментальному довіднику "Єврейські кладовища, синагоги і місця масових поховань", виданому в 2005 році, який заслужено вважається найдокладнішим з існуючих. Але, як виявилося, навіть він не є вичерпним.
З огляду на те, що вперше Гусятин розділили ще в другій половині XVIII століття, здавалося, і кладовище мало з'явитися в цей же час. Але найстаріші поховання тут датуються виключно серединою ХIХ століття.
"Чому? Нагадаємо, що в 1772 - 1793 рр. тут була межа між Австрією і Реччю Посполитою. А пізніше тут межували Австрійська і Російська імперії," - розповідає Полюхович.
Спочатку ця межа була більш ніж прозорою, тому євреї "російського" Гусятина вільно молилися в синагозі за річкою і продовжували ховати своїх мертвих на "австрійському" цвинтарі. Відень і Петербург тоді дружили настільки, що Микола I добряче підсобив австрійцям в придушенні Угорської революції 1848 – 1849 років.
"Ситуація кардинально змінилася, коли Петербург розв'язав Східну війну, в російській і радянській традиції більш відому як Кримська. Тоді Росія планувала поширити свій вплив мало не до Греції і Святої землі," – каже дослідник.
Розв'язуючи війну, Микола I очікував, що Відень, в подяку за допомогу в приборканні бунтівних угорців, якщо і не підтримає Петербург, то хоча б збереже доброзичливий нейтралітет, але прорахувався. Австрійські війська, правда, в війну не вступили, але демонстративно сконцентрувалися біля кордону. Як наслідок, Петербург був змушений тримати проти них досить пристойну армію, так необхідну в Криму.
В помсту за цю "зраду" Росія різко посилила прикордонний режим і "правобережне" кладовище для жителів "лівобережного" Гусятина виявилося недоступним. Так межа розділила не тільки живих, але і мертвих.
"Громаді "російської" частини містечка довелося терміново створювати свій власний некрополь. Тим більше, що була вона досить великою. За переписом 1897 року, в "східному" Гусятині нарахували 1153 іудея, правда, за станом на 1923 рік, тут залишилося лише 546 "радянських" євреїв," - не без суму каже краєзнавець.
Слід нагадати, що загалом у краю регульярно знаходять артефакти колишнього потужного єврейського життя. Так, на Тернопільщині цього року знайшли сотні зруйнованих єврейських надгробків. Місцева влада не може їм дати ради, тому чекає підтримки доброчинців.