«Діти потребували уваги та турботи»: що відомо про родину з Копичинців, яка отруїлася грибами
Журналісти «20 хвилин» побували у Копичинцях. Ми поспілкувалися з місцевими жителями, працівниками закладів освіти, які відвідували постраждалі діти, а також міською владою. Говорити відкрито погоджувалися не всі. Дехто просто розводив руками й співчував родині, адже це велике горе. Та нам все ж таки вдалося дізнатися більше про сім’ю.
«Її мамою важко назвати»
Дикорослими грибами отруїлася родина М. (повне прізвище нам відомо). Як розповіли у Копичинській міськраді, пані Н. має вісьмох дітей, віком від 1 до 17 років. Її чоловік І. перебував на фронті, а вона проживала зі співмешканцем, повідомляють власні джерела «20 хвилин».
– Знайома з Н. з дитинства. Вона жила у селі Нижборок, там і народила старшу доньку. Х. (старша донька – прим. автора) було два-три роки, вона зачиняла її вдома з пляшечкою молока і десь бродила кілька діб. Дівчинка постійно плакала, але мамі було не до неї. Кількість дітей збільшилася, але Н. так і залишилися безвідповідальною, – розповідає знайома Оксана (ім’я змінено – прим. автора). – На вулиці зимно, а її діти ходили у тоненьких куртках. Неодноразово казала їй, що діти захворіють, що треба піклуватися про їхнє здоров’я. Але Н. завжди відповідала, що її малеча загартована.
Пані Оксана, знайома багатодітної матері
Говорять люди й про те, що інколи їм доводилося підгодовувати дітей родини М. Вони ніколи не відмовлялися від смаколиків і чемно дякували.
– Н. казала, що її діти самостійні, вони дадуть собі ради. У садочку та школі їх годували безоплатно, щось вчителі дадуть, щось знайомі. Наші діти вчаться з ними в одній школі, на власні очі бачили, як ті збирали недоїдки у їдальні. Це нормально? Невже так важко приготувати дітям суп чи кашу? Вона ж має дитячі виплати, її мамою важко назвати, – обурюється жителька Світлана (ім’я жінки змінено – прим. автора).
Пані Світлана, знайома багатодітної матері
Більше надії у цій родині було на батька дітей, наголошують місцеві. З їхніх слів, пан І. переважно працював різноробочим, а згодом пішов на фронт.
— Родину М. я знаю добре, приходив до них додому, спілкувався з І. Чоловік працював у нашому місті: рубав людям дрова, різав патики. Жінка не працювала, бо майже щороку була вагітна. Були випадки, коли вони брали дітей і їхали на сміттєзвалище, аби заробити гроші. Збирали пляшки, залізо і здавали потім, щось приносили додому. Вважаю, що це ненормально. Бо дітям не місце на сміттєзвалищі, – каже місцевий житель Анатолій
Діти потребують уваги батьків
У родині М. — восьмеро дітей. Найменшій дитині понад рік, двоє відвідували місцевий садочок «Барвінок», а ще п’ятеро – Копичинецький ліцей №2.
Середні діти з родини М. навчаються у другому, третьому, п’ятому та восьмому класах ліцею №2. Старша донька Х. минулого року закінчила дев’ятий клас, а наразі перевелась на заочну форму. Зі слів заступниці директора з виховної роботи Наталії Бойчук, родина потребувала матеріальної допомоги, а діти – уваги та піклування батьків.
– Ми передавали родині гуманітарну допомогу. Викладачі нагадували мамі, що варто давати тепліший одяг, краще слідкувати за гігієною дітей. В яких умовах проживали – не знаємо, бо вона жодного разу не пустила нас до хати. Але учні їли всі страви, ніколи не відмовлялися від додаткових порцій. Успішністю дітей мама не переймалася, вони не виконували домашнє завдання. Найперші приходили до школи і завжди залишалися на групі продовженого дня. Вони постійно обіймали вчителів, потребували уваги, – розповіла заступниця директора з виховної роботи.
Наталія Бойчук додає, востаннє учні приходили до школи у п’ятницю, 25 жовтня, а вже у понеділок, 28 жовтня, мама повідомила, що вони захворіли.
– Ми не були здивовані, адже діти хворіли систематично. Потім приносили довідки від сімейного лікаря і все нормально. Лише потім стало відомо, що вони отруїлися грибами і перебувають в лікарнях. Відвідати ми їх не можемо, адже лікуються у Львові та Києві. Сподіваємося, що все буде добре, – каже вона.
Садок, який відвідували діти з родини М.
У садочку «Барвінок» журналістам «20 хвилин» повідомили, що родина перебувала на обліку соціальних служб, проте жодних проблем ні з мамою, ні з дітьми ніколи не було. Вони справно відвідували заклад, а жінка ніколи не забувала про свою малечу.
— Дівчинка, яка померла, відвідувала молодшу групу, хлопчик із родини – середню. Лише одноразово зробили мамі зауваження щодо зовнішнього вигляду дівчини й після діти завжди приходили охайні. Востаннє діточок бачили у садочку 23 та 24 жовтня, а після мама повідомила вихователям, що вони трохи захворіли. Вже у неділю, третього листопада, мама сказала, що донечка померла, а за життя інших дітей борються медики. Співчуваємо родині, нам шкода, що маленьку не врятували, – розповіла завідувачка Ольга Крашівська.
Шкода дітей
Семеро дітей із багатодітної родини, співмешканець жінки та малолітня родичка співмешканця вживали гриби 27 жовтня, повідомили правоохоронці. Їхнє самопочуття погіршилося у той вечір, але три дні мати намагалася лікувати дітей самостійно. До медичних закладів звернулися 30 жовтня.
Деякі жителі Копичинців обурюються, чому багатодітна мати одразу не викликала швидку. Підозрюють, що вона і сама не знала, чим харчувалися діти і від чого їм стало погано. Адже, як розповідають правоохоронці, вона не їла разом з дітьми тих грибів.
– Коли почали ходити чутки про отруєння дітей, то я дзвонила до Н. і цікавилася їхнім станом. Вона казала, що все нормально, що діти просто наїлися брудного винограду. Тому, коли вже почали писати на сайтах, правоохоронці, то ми злякалися. А вже за кілька днів дізналися, що медикам не вдалося врятувати дворічну дівчинку. Це таке горе, – каже місцева жителька пані Оксана.
Дворічну А. поховали на місцевому кладовищі. На хресті – її світлина з дитячого садочка, а на могилі – квіти, стрічки та лампадки. Надаємо фото з кладовища.
Днями мають поховати співмешканця їхньої матері, а також його 13-річну родичку. За життя інших постраждалих від отруєння грибами борються медики Львова та Києва. Станом на 11 листопада, діти перебувають у тяжкому стані, кажуть у поліції Тернопільської області.
«Був безлад і сміття»
Також журналісти «20 хвилин» прийшли до будинку, де проживає багатодітна родина. Поспілкуватися з мамою та батьком дітей не вдалося, адже, зі слів правоохоронців, вони перебувають у лікарні «Охматдит». Натомість редакція «20 хвилин» готова поспілкуватися з багатодітною мамою та висвітлити її позицію.
Під час нашого перебування у місті ми помітили, що подвір’я родини більш-менш прибране, на вулиці помітили частину іграшок, розвішані речі та дитячий візок.
Але місцеві жителі стверджують, що ще кілька днів тому біля будинку та у кухні був справжній безлад: хаотично розкидані залишки скла та пластику, брудний посуд, недоїдки. Прибирання від міської ради організували напередодні поховання дворічної А. А сміття довелося вивозити трактором. Як підтвердження – надали світлини та відео.
– Діти не мають жити у таких умовах, їздити на сміттєзвалище і збирати пляшки. Вони повинні вчитися, розвиватися. Бо дивитися, як вони голодують і бідують вже неможливо, – каже місцевий житель Анатолій.
Думку пана Анатолія підтримує і пані Оксана. З її слів, діти постійно горнуться до людей, відкриті, добрі, вони заслуговують на краще життя.
– Я так боялася, що буде якась біда з таким відношенням до дітей. Зараз маємо. Діти в лікарнях, а відповідні органи тільки почали рухатися, – говорить жінка.
Чекають на рішення поліції
Журналісти «20 хвилин» неодноразово зверталися до Копичинецької міської ради за коментарем, але на дзвінки ніхто не відповідав. Під час нашого візиту у місто секретарка повідомила, що міський голова Богдан Келічавий перебуває у відрядженні за кордоном, а ось начальниця служби у справах Інна Сирник працює у навчальних закладах. Попри всі намагання, особисто поговорити з пані Інною так і не вдалося.
Копичинецька міська рада
Згодом заступник міського голови Віталій Барабаш підтвердив журналістам «20 хвилин», що родина М. дійсно перебувала на обліку соцслужби, великих статків не мала і отримувала гуманітарну допомогу.
– За документами пані Н. – мати-одиначка. Згідно із законодавством, ми зобов’язані взяти цю родину на облік. Так, вони потребували підтримки і наша служба залучала різні благодійні фонди, аби надати допомогу. Також на зимовий період забезпечували їх дровами, – каже Віталій Барабаш. – Інформація щодо домашнього насильства чи неналежного догляду за дітьми до нас не надходила. Не було скарг зі школи, садочку. У поліції наразі відмовилися надавати таку інформацію, адже триває слідство.
Також Віталій Барабаш додав, що жодної інформації про стан дітей міська рада не приховувала. А ось дописи не давали через відсутність офіційних підтверджень з лікарень.
– Щодо цієї теми було чимало фейків. Ми повідомляємо людям виключно після отримання офіційної інформації від правоохоронців чи лікарів. Ми не можемо писати дописи, поки не отримали свідоцтво про смерть дитини, – наголошує пан Віталій. – Стан дітей може змінюватися щохвилини. Ми зверталися до лікарень з проханням – надати інформацію, але телефоном нам відмовили. Ми направили офіційний запит і чекаємо.