Чотирилапа рятувальниця Фіона допомагає розшукувати зниклих людей
Це частина тренувального пошуку умовного постраждалого. Таку відповідальну роботу доручили 6-річній вівчарці Фіоні. Собака спеціалізується на розшуку безвісти зниклих людей і вже стала почесною штатною рятувальницею головного управління ДСНС України у Тернопільській області. Її провідник – Тарас Жук. Інструктор службового собаківництва розповідає, працює разом із Фіоною ще з 2020 року. Дружні стосунки між ними були із самого початку.
– У Фіони насправді дуже цікавий характер. Вона дуже холерична. Спочатку мене це насторожило, адже в мене більш спокійний характер, а Фіона холерик, але в нас такий гарний дует вийшов. Вона швидкісна, я її трошки мушу пригальмовувати, – розповідає Тарас Жук.
Вигулюють службову собаку двічі на день, а професійні тренування проводять — 2-3 рази на тиждень. До початку повномасштабного вторгнення Фіона здебільшого працювала над пошуком зниклих у лісовій місцевості. Але після 24 лютого 2022 року її додатково тренували шукати людей під завалами.
Загалом навчання службових собак починається з двох із половиною місяців від їхнього народження. Перший етап підготовки проходить у кінологічному центрі, а після цього собак передають у підрозділи.
Службовою собакою може бути будь-яка порода. Головне, аби тварина була витривалою, мала відмінний нюх та міцний зв’язок з провідником. Для кожного чотирилапого рятувальника кінолог індивідуально підбирає метод тренувань, враховуючи її характер, вподобання та здібності.
– Собаки постійно повинні бути в готовності та бути готовими до будь-яких умов. Ми ніколи не тренуємося за тих самих умов. Ми кожного разу шукаємо для собак нові умови, нові приміщення, нові ліси, нові території, – каже Катерина Кузик.
У головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області наразі є дві службові німецькі вівчарки: Фіона та Жук. Найбільш насичений роботою період для них – сезон грибників. Чотирилапі рятувальники є надзвичайно потрібними, адже поки людина обшукає 1 кілометр, натомість собака 4. Для їхнього перевезення кожен кінологічний підрозділ забезпечений спеціальним обладнанням.
Аби стати кінологом має бути абсолютно відсутній страх перед будь-якими собаками, незалежно від породи, чи характеру. Проте головна якість – велика любов до тварин.