1000 днів війни, які змінили Україну та світ
Втрати
Про військові втрати ворога щодня звітує Генеральний штаб. Про військові втрати України зі зрозумілих причин точної інформації немає. До другої річниці повномасштабного вторгнення президент Володимир Зеленський казав про 31 тис. загиблих українських військових. У вересні цього року видання The Wall Street Journal вказало, що загиблих 80 тис., але президент ці дані спростував і сказав, що "реальна цифра набагато менша, ніж була опублікована. Суттєво".
Офіційна статистика жертв серед цивільних таємницею не є. Щомісяця про кількість загиблих та поранених звітує ООН. Проте тільки про підтверджені та ідентифіковані випадки, а тому вони є заниженими. За останніми даними з 24 лютого 2022 року і до кінця жовтня загинули 12162 людини, а поранені – 26919 цивільних.
Найбільше цивільних загинули або були поранені через вибухову зброю з широкою зоною ураження, тобто через обстріли: 10404 загиблих та 25686 поранених. Розстріляли росіяни 1351 цивільну людину, поранили 289. Через міни та залишки вибухівки загинули 407 та були поранені 944 українців.
Щодо дітей дані є більш точні та оперативні. З початку повномасштабного вторгнення та до 18 листопада (ранок):
- 591 дитина загинула
- 1695 дітей були поранені
- 1934 дитини зникли безвісти
- 34949 дітей знайшли
- 19546 дітей були депортовані або примусово переміщені
- 388 дітей було повернуто
- 16 дітей постраждали від сексуального насильства
59 тис. українців – саме стільки людей є у Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин. Туди вносять дані як цивільних, так і військових. Частина цих людей – у російському полоні. Це також і цивільні, і військові.
Українські правозахисники у штаб-квартирі ООН днями сповістили, що у російських місцях ув'язнення можуть бути до 28 тис. цивільних українців. Точну інформацію назвати важко.
Влітку цього року путін хвалився, що в російському полоні перебувають також 6465 українських військових, але в ГУР ці дані спростували. Не оголосивши кількість, там сказали, що мають усю інформацію про полонених.
За час після повномасштабного вторгнення відбулося 58 обмінів військовополоненими. Останній – 18 жовтня. Ворог згодився віддати 3767 полонених, з яких лише 168 цивільних.
Території, інфраструктура, довкілля
До 24 лютого 2022 року було окуповано 7,28% території України, майже 44 тис. кв. км. З того часу окупанти захопили ще 11,12% території – 67 тис. кв. км. Повернути контроль за час повномасштабного вторгнення українська армія змогла над 42,5 тис. кв. км – 7% території країни. Зараз під тимчасовою окупацією 18,4% України.
На совісті росіян за даними з офісу омбудсмена:
- понад 250 тис. зруйнованих та пошкоджених будинків;
- 2093 зруйнованих об'єктів культури;
- 630 зруйнованих релігійних споруд;
- 1911 зруйнованих та пошкоджених медичних закладів;
- 3798 зруйнованих та пошкоджених закладів освіти, з яких понад 1,3 тис. – дитсадки.
144 тис. кв. м. території України є вважаються потенційно замінованими. Замінування коштуєукраїнській економіці щороку $11 млрд. За оцінками Світового банку, повне розмінування того, що вже накоїв у нас ворог, коштуватиме $35 млрд.
З початку повномасштабного вторгнення, відповідно до дослідження Top Lead, вибухами було спричинено 23 тис. пожеж. 25 об'єктів природно-заповідного фонду або під окупацією, або під постійними обстрілами.
Знищено та пошкоджено 9,7 млн дерев та рослин, 75 тис. тварин, 21,1 тис. га рослинного світу. Загалом шкода від знищення та пошкодження червонокнижних тварин та рослин – $14,558 млрд.
Через війну згоріли 79,3 тис. га лісів та зелених насаджень.
Вага 51 статуї Свободи – 1,4 млн тонн – це відходи від знищеної російської техніки.
175 млн тонн СО2 – викиди парникових газів через війну. Це співставно із річним викидом чотирьох європейських країн разом – Данії, Швеції, Болгарії, Фінляндії.
68,8 тис. тонн забруднюючих речовин та 37,3 тис. тонн сторонніх предметів та матеріалів потрапило у воду, у тому числі й через підрив дамби Каховської ГЕС.
$62,9 млрд – загальні збитки довкіллю, завдані росією.
Російські злочини
Від початку повномасштабного вторгнення Офіс генпрокурора веде магістральну справу про злочин, який є першопричиною решти російських під час війни. Це про злочин агресії та у межах провадження документують залучення підозрюваних у ньому. Серед них нинішні та колишні російські міністри, депутати, сенатори, пропагандисти. Розширюючись, перелік підозрюваних у магістральній справі "24 лютого" тепер становить 711 осіб.
Загалом Офіс генпрокурора зареєстрував:
- 143770 порушень законів та звичаїв війни, тобто воєнних злочинів. Також є 190 злочинів агресії та пропаганди війни. В Офісі генпрокурора говорили, про щонайменше 102 випадки страти росіянами українських полонених військових.;
- 19862 злочинів проти нацбезпеки: 3251 – посягання на територіальну цілісність та недоторканність України, 3773 – держзрада, 8917 – колабораціонізм, 1397 – пособництво агресору, 284 – диверсії.
Подати інформацію у зв'язку із скоєнням воєнного злочину можна за посиланням.
Населення, переселенці, біженці
Станом на січень 2022 року чисельність населення України оцінювали у 42 млн осіб. Тепер загальна чисельність – 35,8 млн, а на підконтрольній території, де органи держвлади можуть повноцінно здійснювати свої повноваження – 31,1 млн осіб. Такими є показники офіційної Стратегіїдемографічного розвитку.
Відповідно до даних ООН, для підтримки стабільної кількості населення, коефіцієнт народжуваності (дітей на одну жінку) має становити 2,1. В Україні він впав і становить менше одиниці. За прогнозами у 2041 році населення може становити вже 28,9 млн, а у 2051 році – 25,2 млн.
Біженців з України у світі – 6,752 млн, з них 91,7% – в Європі. 1,2 млн українців втекли до росії та близько 46 тис. – у білорусь.
Майже 4,2 млн українців перебувають у країнах ЄС та є бенефіціарами тимчасового захисту. Найбільша кількість – понад 1 млн – знаходиться у Німеччині та майже мільйон – у Польщі.
За даними ООН внутрішньо переміщеними особами є 3,555 млн українців. Тоді як за оцінкамиу 2024 році 14,6 млн наших людей потребували та потребують гуманітарної допомоги та захисту.
Світова допомога
З початку повномасштабного вторгнення Володимир Зеленський здійснив 70 зарубіжних візитів. Звісно, що у більшості випадків йшлося про підтримку України.
Відповідно до Трекера підтримки України, до кінця цього літа урядову допомогу країни Європи надали на суму 118,3 млрд євро та 74,1 млрд обіцяно, США надали на суму 84,7 млрд євро та ще 15,43 млрд обіцяно.
Найбільші обсяги допомоги відносно ВВП надали Данія, Естонія, Литва, Латвія, Фінляндія, Швеція, Польща, Словаччина, Нідерланди, Чехія. Обсяги допомоги США становили 0,4% їхнього ВВП.
Сполучені Штати є лідером за постачаннями Україні більшості типів зброї. Проте за кількістю наданих систем ППО їх випереджає Німеччина, а за кількістю танків Польща, Нідерланди та Данія.
Фото війни
Знищені російські танки у Бучі
Літак "Мрія"
Тіло загиблої жінки у Бучі
Реанімація дівчинки у Маріуполі
Пологовий будинок в Маріуполі після обстрілу росіянами
Хлопчик біля могили матері у дворі, Буча
Удар по житловому будинку в Маріуполі з російського танка
Останні день на "Азовсталі"
Український прапор на острові Зміїний
Ексгумація тіл з масових поховань в Ізюмі
Звільнення Херсону
Бахмут
Повінь після підриву росіянами дамби Каховської ГЕС
Український військовий біля муралу в Авдіївці
Військові медики оперують пораненого бійця
Кладовище відпрацьованих російських снарядів у Харкові
Зруйнований машзал Трипільської ТЕС
Харків, обстріл "Епіцентру", травень 2024
Похорон Базилевичей у Львові
Розбитий міст у Куп'янську