10 причин ніколи не позичати гроші друзям і родичам
«Не займай і не позичай»– це знамениті слова Полонія з шекспірівського Гамлета. Цим Шекспір дає нам установку: не давайте гроші своїм друзям, повідомляє Money Crashers.
Цей персонаж знав, що гроші в борг другу або члену сім’ї можуть призвести не тільки до втрати грошей, а й до втрати відносин.
Фактично, кредитні відносини між членами сім’ї або друзями можуть привести до абсолютно несподіваних проблем.
Чому ви не повинні давати гроші близьким?
Гроші в борг своїм друзям або членам сім’ї – це завжди закінчується погано. З цього випливає важливий урок.
Головне, що з цього можна отримати – більше ніколи не варто брати чи давати гроші сім’ї і близьким друзям. Але іноді цього не уникнути, тому ось кілька порад, які допоможуть вам пом’якшити наступні проблеми з відносинами.
1. Кредити відкритого типу.
Кредити для сім’ї та друзів, як правило, носять відкритий характер. Сторони не досягають угоди про терміни погашення і не включають відсотки по кредиту.Кредитори не знають, коли їхні гроші будуть повернені, а позичальники не знають, коли погасять кредити.
Це залишає обидві сторони в невизначеності. Невизначеність може привести до стресу: позичальник хвилюється про те, коли отримає свої гроші. А боржник постійно думає про свій обов’язок.
Порада профі. Якщо ви повинні позичити гроші члену сім’ї або другу – складіть їм графік погашення кредиту. Наприклад, «Ігор, я позичу тобі гроші без проблем, але ти повинен їх мені повернути до 31 грудня. Якщо ти будеш платити кожен місяць по 200 грн, то зробиш це в термін ».
2. Кредити не є пріоритетом.
З відкритим кредитом позичальник може не розуміти, що ці гроші вам скоро знадобляться. Не маючи крайнього терміну погашення боргу, він не буде поспішати.Тобто, відтягуючи термін оплати кредиту, він не зіткнеться зі штрафами та іншими неприємними процедурами, якими карають за прострочення банки.
реклама
Тому важливо, щоб людина хотіла швидше віддати вам борг, або хоча б серйозно до цього ставилася.
Порада профі. Поговоріть зі своїм другом або родичем і повідомте йому, що погашення цього кредиту має стати для нього пріоритетом. Встановіть крайній термін для погашення, щоб уникнути непорозумінь.
3. Складно попросити повернути гроші.
Найчастіше виникає найпоширеніша ситуація: вам просто не захочеться ставити в незручне становище близьку людину, яка зайняла у вас гроші. Ось через це «незручно» дуже важко отримати свої гроші назад. В результаті … ситуація з малоприємних.
Рада профі. Якщо ви вже позичили гроші другу чи родичу і не можете дочекатися оплати, постарайтеся знайти час і свої сили для чесної розмови з ним. Вже краще вирішити ситуацію відразу, але для цього зовсім не обов’язково говорити про це прямо.Краще ставити навідні і не образливі питання про це.
4. Це може зробити сімейні зустрічі напруженими.
Так, дійсно, зустрічі з сім’єю будуть дуже незручними, якщо ви позичили гроші члену сім’ї. Незручно буде не тільки боржникові, а й тим родичам, які знають про цю ситуацію.
Ніхто не зможе говорити про кредит або гроші, оскільки це буде звучати натяком на вашого боржника, який до цих пір не віддав вам потрібну суму.
Порада профі. Пам’ятайте, що і ви, і інша сторона прийшли до взаємної згоди про позику. Жодна зі сторін не повинна відчувати дискомфорт. Але якщо все ж це доставляє незручність, то просто постарайтеся уникати розмов про гроші.
5. Позичальник стає заручником кредитора.
Саме так себе відчуває людина, яка позичає гроші. Позичальник відчуває, що він зобов’язаний догодити тому, у кого просив грошей. І протистояти цьому теж не може.
Порада профі. Кредитори, звичайно ж, так не думають про позичальників. Якщо ви бачите, що позичальник відчуває себе з вами не комфортно, постарайтеся полегшити ситуацію.
6. Позичальник може попросити більше.
Як тільки ви позичили певну суму грошей, позичальник може повернутися до вас знову через час і попросити більше грошей. Це виправдано тим, що один раз вже таке вийшло. Такі випадки трапляються досить часто.
Порада профі. Не давайте в борг сім’ї і друзям, і, тим більше, не робити цього повторно. Ви не повинні перетворюватися в банк.
7. Ви не допомагає своєму другові або родичеві.
Коли ви позичаєте гроші друзям або членам сім’ї, ви полегшуєте їм фінансові проблеми. Але це не допомагає їм боротися з ними.
Тобто, замість того, щоб знайти альтернативні форми доходу, вони просто беруть ваші гроші. З одного боку, ви начебто допомогли, а з іншого боку, проблема навряд чи вирішиться таким чином.
Порада профі. Щоб уникнути постійних безвилазних боргів, поговоріть з позичальниками, надайте допомогу з управління їхніми фінансами. Це допоможе набагато більше, ніж просто позика.
8. Позичені гроші не приносять вам доходу.
Позика грошей друзям і родині варто вам в чималу копієчку. Швидше за все, ви не будете стягувати відсотки, якщо дасте кредит коханій людині. Отже, ви просто втрачаєте гроші.
Порада профі. Давати гроші в кредит під відсотки – це надто незручно, тим більше родичам або друзям. Зрозуміло, що не варто запитувати про відсотки, як в банку. Але ви в праві зробити це за набагато нижчою ставкою.
9. Вам можуть знадобитися ці гроші.
Ви позичаєте гроші родичу або другу. Але що, якщо вам самим вони різко знадобляться? Раптом буде скорочення на роботі? Або станеться щось серйозне? Якщо ваші позичальники будуть легковажно ставитися до погашення боргу, ви можете опинитися в дуже скрутній ситуації.
Порада профі. Якщо у вас є які-небудь натяки на втрату роботи або фінансова криза – тим паче не позичайте грошей нікому. Не соромтеся сказати чесно, що у вас фінансові труднощі.
10. Ви можете втратити свої гроші і хороші відносини.
Ще раз процитуємо Шекспіра: «Даючи гроші в позику, позбавляємося ми грошей і друзів …».
Якщо ви даєте гроші другу або члену сім’ї, подумайте, що після цього ви можете втратити гроші, і хороші відносини. Ця ситуація може породити між вами напругу, почуття провини і гнів.
Порада профі. Щоб не ризикувати відносинами з позичальником, краще відразу ж при першій розмові про це говорити відкрито, щоб прямо заявити свої правила і з’ясувати можливості боржника. Так ви уникнете неприємних сюрпризів і образ.
Навіть якщо ви хочете бути “хорошим хлопцем” і допомогти другу чи родичу – не позичайте грошей. Обережно відмовтеся від цього і краще допоможіть знайти гідний альтернативний дохід.