Мандрівка світом зеленого вбрання міста Тернополя
У липні 1887 р. у парку відбувалася сільськогосподарська виставка, на якій був присутній спадкоємець австрійського престолу ерцгерцог Рудольф? пише Тарас Циклиняк
Виставка достовірно відтворювала культуру, спосіб життя, промисли та землеробство населення Галичини. Тривалий час у «Новому Городі» проводилися українські фестини, але у 1920 — 1939 роках польська влада забороняла це робити.
1994 року Старий парк став місцевим похованням полеглих у боях воїнів. У 1970 році тут спорудили курган Слави і меморіальний комплекс. При реконструкції парку було знесено старі дерева і кущі. Нині у парку росте майже 40 видів дерев і кущів. Особливу цінність становить ровесниця парку тополя біла, діаметром 210 см та висотою 28 м.
Найстаріше дерево Тернополя — липа, якій понад 200 років. Це єдиний живий свідок ще з Кобзаревих часів. Діаметр її стовбура 118 см. А перед входом у мерію і прокуратуру липи засохли. Очевидно, там дуже погане біополе — постійні сварки, шум, негативні емоції…
В сквері імені Т. Шевченка росте 24 види насаджень. Обабіч від фонтану у сквері ростуть два чудові дерева тиса ягідного. Це релікт третинного періоду, який пережив численні кліматичні й геологічні катаклізми. За стійкість до гниття його називають «негний-дерево», а за отруту, яка міститься в ньому, — «деревом смерті», за темну крону — «деревом смутку». Тис присвячувався богам підземного царства. Це одне із найдовговічніших дерев може рости до двох тисяч років. Відтак у тисових саркофагах ховали єгипетських фараонів. Росте це дерево дуже повільно — на 2 — 3 см за рік, називають його ще чемпіоном з тіневитривалості.
Разом з тим повітря біля дерев тиса стерильне, як в операційній. Там ніколи не літають комарі та мухи, оскільки хвойні дерева виділяють фітонциди, які вбивають комах. Відпочинок біля дерев тиса — очищення легень.
Катальпа бегонієвидна, яка росте на зупинці на вулиці Гетьмана Мазепи родом із Північної Америки. Це дерево має оригінальну зовнішність — велике листя у діаметрі до 30 см схоже на слонячі вуха. А його плоди звисають довгими стручками.
Берізка форми Юнга у сквері на вул. Чорновола.
Скумпія, або перукове дерево, росте на вулиці Миру у Тернополі. Коли ж зацвітає — пізнього літа — ранньої осені — його буквально обліплюють бджоли.
Олена ЯЦИНА / tourclub.com.ua