«Найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування» ©

Найбільша спільнота Тернополя в соціальних мережах

Авторизація

Авторизуйтеся

Брама палацу Баворовських: унікальна пам’ятка ХІХ століття збереглася в Острові на Тернопільщині (ФОТО)

У селі Острів Великоберезовицької громади збереглася унікальна пам’ятка ХІХ століття – брама палацу Баворовських.

Ця брама – єдиний елемент, який досі зберігся від знищеного в часи Першої світової війни розкішного палацу колишніх власників села – графів Баворовських.

«Наприкінці ХІХ столітті знатне сімейство Баворовських спорудило в Острові палац у європейському стилі, до якого з’їжджалися гості з усієї Європи. Це була літня резиденція графа Владислава Баворовського. При в’їзді до палацу звели величну браму, що вражала художньою красою та довершеністю архітектурних форм. Вона вирізнялася витонченістю, багатою ліпниною, неповторним орнаментом», - розповіли у громаді.

Поблизу розкішного палацу був рукотворний ставок площею понад гектар із острівцями та місточками для прогулянок поміж ними. За наказом графа обабіч створили парк із потічками та водоспадами, розбили чудові клумби, які вабили різнобарв’ям квітів з неповторними ароматами.

Графський палац в Острові здавна потрапив до переліку тих, що «заслуговують на увагу». Про це читаємо в книзі Олександра Чоловського та Богдана Януша «Минуле і пам’ятки Тернопільського воєводства» («Przeszłośċ i zabytki województwa Tarnopolskiego»), виданій у 1926 році.

«На превеликий жаль, до наших днів цей архітектурний витвір не зберігся: знищений московськими військами при відступі з Острова, під час боїв у 1917 році. У ті часи активним було духовне життя польської громади села. Із відкритих джерел відомо, що римо-католики спочатку належали до парафії святого Вацлава у Баворові. У Шематизмі Львівської архидієцезії за 1865 рік вперше зафіксовано наявність в Острові філіальної каплиці (ймовірно, дерев'яної), яка у 1901-1904 роках уже вважалась занедбаною, а від 1906 року – втраченою. У 1907 році католики латинського обряду Острова перейшли до парафії святого Войцеха у Буцневі», - поділилися у громаді.

Після Першої світової війни, зі знищенням під час військових дій палацу та інших маєтностей Баворовських, кількість римо-католиків в Острові суттєво зменшилась, але згодом почала зростати.

Відтак у середині 1930-х років на території колишнього зруйнованого палацу, перед в'їзною брамою, змурували простору філіальну каплицю за проєктом випускника Львівської політехніки, зачинателя та організатора консервації/збереження замків на теренах Галичини, зокрема, в Олеську, Дубно, Збаражі, архітектора Альфреда Маєвського, уродженця с. Кожичі, що на Яворівщині Львівської області.

Однак будівництво каплиці до Другої світової війни повністю завершити не вдалося. Згадувана культова споруда, яку острів’яни іменують костюлок, не освячена і богослужіння там жодного разу не проводилися.

У радянські часи недобудовану каплицю використовували як складське приміщення для зберігання зерна тодішнього колгоспу. Уже в період Української незалежності колишній римо-католицький храм після часткової реконструкції перетворили у житловий будинок, в якому нині мешкають біженці із зони бойових дій.

А збереженій брамі палацу графів Баворовських місцеві влада і громадські активісти намагаються присвоїти офіційний статус історичної пам’ятки державного значення.
 

джерело 

Від Тарнополя до Тернополя
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі