Водохреще по-новому: коли святкувати та яких традицій дотримуватися

05 січня 2024 р. 13:49

Водохреще є одним з ключових християнських свят, що завершують різдвяний період. Цього дня віряни відзначають подію хрещення Ісуса Христа у річці Йордан, його явлення перед народом як Спасителя та Месії.

З 2024 року це свято святкуватиметься 6 січня, на відміну від попередньої дати, 19 січня. Нинішнього року Водохреще припадає на суботу — вихідний для більшості українців день.

Як святкують Водохреще

На Водохреще головним символом є свята є вода. Християни вірять, що у цей день вона набуває цілющих властивостей. Саме тому віряни йдуть до церкви та освячують воду. Потім нею пригощають усіх членів родини та нею кроплять дім, щоб вона захищала від лиха та негараздів.

Освячена вода зберігається цілий рік і вона не псується. Коли діти хворіють, то її дають пити, щоб хвороба швидше відступила.
 

Традиційно воду освячують на березі річок. Зазвичай у цей день б'ють сильні морози, тож на льоді у водоймах вирізують великий хрест і ставлять його біля ополонки.

Багато хто пірнає в ополонку, бо вважає, що такий обряд начебто очищує від гріхів та заряджає здоров’ям на увесь рік. Але священники наголошують, що це не християнська традиція.

На Водохреще заведено відвідувати родичів та друзів. У цей день вітаються наступними словами: "Христос охрестився", на що треба відповідати "У річці Йордані".

Головні заборони свята

У цей день не можна жодним чином "ображати" воду - плювати у неї, викидати сміття, виливати відходи тощо. Також заборонено сваритися, лихословити та тримати образи на когось.

Церква виступає категорично проти ворожіння чи інших магічних ритуалів.
 

джерело 

Читайте також