Зокрема вперше в Україні суд визнав факт спільного проживання одностатевої пари як подружжя.
Деснянський районний суд міста Києва встановив факт спільного проживання двох чоловіків однією сім’єю, визнавши наявність шлюбних відносин між ними. Це – перше подібне рішення в українській судовій практиці, і воно було ухвалене в межах справи, яку супроводжувала команда ГО Інсайт та адвокатка Оксана Гузь. Про це повідомляє Iнсайт та ділиться подробицями справи.
Зазначається, що Зорян Кісь з 25.06.2024 року перебуває на дипломатичній службі за кордоном. Його партнеру Тимуру Левчуку, з яким вони проживають разом з 2013 року, було відмовлено у праві супроводу як члену сім’ї.
Ще у 2017-му пара провела цивільну церемонію в Україні, а у 2021-му офіційно уклала шлюб у США. Через відмову МЗС визнати їх членами однієї сім’ї, чоловіки звернулися до суду.
У вересні 2024 пара подала заяву вперше, але Деснянський суд Києва відмовив у відкритті провадження. Після оскарження апеляційна інстанція залишила відмову в силі.
12 лютого 2025 року Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу та направив справу на новий розгляд. Уже 7 травня 2025 року Деснянський суд відкрив провадження.
10 червня 2025 року Суд ухвалив рішення про встановлення факту спільного проживання однією сім’єю (фактичних шлюбних відносин). Підтверджено наявність шлюбних відносин між чоловіками – на основі спільного проживання, бюджету, придбаного разом майна, тривалих стосунків і взаємної підтримки.
Щодо правової аргументації, Суд спирався не лише на Конституцію України (ст. 21), а й на практику Європейського суду з прав людини: Schalk and Kopf v. Austria (2010), де «ЄСПЛ постановив, що відмова Австрії визнати шлюб між двома чоловіками порушує їхнє право на повагу до сімейного життя»; M.A. v. Italy (2023), де «ЄСПЛ постановив, що відмова Італії визнати одностатеві партнерства порушує права заявника на повагу до його сімейного життя, гарантовані статтею 8 Європейської конвенції з прав людини»; Маймулахін і Марків проти України (2023), де «Суд зауважував у своїй практиці, що одностатеві пари так само можуть, як і різностатеві, вступати у стабільні і віддані стосунки, і мають однакові потреби у взаємній підтримці та допомозі».
«Тобто, ми бачимо – ЄСПЛ неодноразово підкреслював, що держава зобов’язана забезпечити правовий захист і повагу до сімейного життя одностатевих пар. Це рішення створює важливий прецедент у справі правового визнання одностатевих стосунків в Україні. На тлі відсутності законодавчо закріплених інститутів (реєстрованих партнерств чи шлюбів), судове визнання факту сімейних відносин – це наразі єдиний інструмент захисту прав таких пар. Ми дякуємо адвокатці за професійну підтримку, а Зоряну та Тимуру – за довіру та готовність ділитися своєю історією», - зазначає Інсайт.
Також громадські активісти нагадують державі, що права людини мають захищатися не лише через суд. Вони мають бути гарантовані законом.
«Це справді історичне рішення — для Зоряна та Тимура, для всієї ЛГБТІ+ спільноти, для України. Це не просто перемога в окремій справі — це прецедент, який показує: зміни можливі. І ми не зупиняємось. Ми будемо далі працювати — задля рівних прав, гідності й можливостей для всіх ЛГБТІ+ людей. Бо любов — це не злочин. А рівність — це не привілей. Це право», - наголошує Інсайт.
Рішення набуде законної сили – 10 липня.