Про це свідчать результати опитування «Ідентичність громадян України: тенденції змін», проведеного «Центром Разумкова».
Так, українську мову рідною назвали 78% опитаних. Для порівняння: у 2017-му таких було 68%, а у 2006-му — 52%.
Водночас частка тих, хто вважає і українську, і російську однаковою мірою рідними, зменшилася: 13% опитаних проти 16% у 2006-му.
Усього 6% опитаних назвали рідною мовою російську. Ще 18 років тому таких було аж 31%.
Розмовляють удома лише або переважно українською 70,5% опитаних. Наприклад, у 2006-му українською вдома спілкувалися 46%.
Також до 72% зросла частка тих, хто спілкується лише або переважно українською за межами дому, скажімо, на роботі або навчанні. Ще рік тому таких було 65%.
75,5% респондентів у відповідь на запитання, якою мовою більш престижно розмовляти серед їх друзів і колег по роботі чи навчанню, назвали українську мову. 16% відповіли, що їм «байдуже, якою».
Водночас 69,5% опитаних, оцінюючи свій рівень володіння українською відповіли, що вільно нею володіють, а 27% — що їхнього рівня володіння українською мовою достатньо для спілкування на побутовому рівні, проте їм важко говорити нею на спеціальні теми.
Методологія
Опитування проводилося з 6 до 12 червня методом face-to-face у всіх областях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії.
Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).
Загалом опитано 2016 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. А втім, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема вимушеною евакуацією мільйонів громадян.