Світло лише 2-3 години на добу: експерт назвав передумови такого сценарію взимку

02 липня 2024 р. 20:10

Через масовані російські атаки на об’єкти української енергетичної інфраструктури, зима 2024-2025 років буде для українців непростою. Вже зараз розглядаються кілька сценаріїв проходження майбутнього опалювального сезону, але постійні обстріли росіян та непередбачуваність їх дій не дозволяють остаточно зупинитися на жодному з них.

За першим, песимістичним сценарієм прогнозують, що обстріли росіянами критичної інфраструктури можуть продовжуватися, тому з ладу може вийти ще низка об’єктів енергетики і ситуація зі електроенергією та тепловою генерацією буде надважкою.

За другим, базовим чи оптимістичним сценарієм, обстрілів буде небагато або ж вони будуть невдалими, тому вдасться відновити більше об’єктів енергетики. В такому разі відключення світла можуть стати трохи меншими.

Очевидно одне – взимку буде непросто, адже у деяких регіонах людям вже зараз доводиться жити без електроенергії по 10-12 годин на добу. 

Ваш прогноз щодо подачі електроенергії? Скільки доведеться сидіти без світла?

У кращому випадку, електроенергії не буде по 12 годин на добу. Це оптимальний варіант. Боюся, що буде ще гірше: електроенергія буде по 6 годин на добу у пікові періоди зими, а в середньому – 12 на 12 годин.

Світло може бути і по 2-3 години на день. Це правда. Окрім ремонту та можливих обстрілів росіян, завжди є фактор погоди. Це теж треба враховувати.

Чи можна сказати, що липень – репетиція зимової ситуації зі світлом в Україні?

Зараз ми бачимо проекцію зимової ситуації, але взимку зросте споживання електроенергії. Навіть якщо буде зроблений частковий ремонт, ситуація буде гіршою. Зараз найбільше страждають проблемні регіони: Київський регіон, Харківський, Одеський, Дніпропетровська область, Львів.

Взимку проблеми будуть відчувати всі – не лише критичні області, а й умовно кажучи, Закарпатська, Тернопільська, Кіровоградська та інші.

Як може вплинути грошова допомога інших країн на покращення ситуації з електроенергією?

Наскільки мені відомо, інші країни та організації надають допомогу Україні точково і незначними коштами. Буквально мільйони доларів, які йдуть на генератори, допомогу регіонам, місцевому самоврядуванню. Є окремий напрямок допомоги, коли генератори купують для армії.

Щодо відбудови та ремонту теплових електростанцій та підстанцій, то це відбувається за внутрішні ресурси, грошей на це нам не видають.
Допомога, про яку ми чуємо — так звана “гуманітарна допомога”, стосується до прикладу лікарень, шкіл. Знову ж таки — це закупівля генераторів чи когенераційних установок.

Які масштаби руйнації українського енергетичного сектору за вашими підрахунками?

Зруйновано було приблизно 6 000 МВт потужностей. Коли влада каже,
що було зруйновано 9 000 МВт потужностей, вони називають установлену потужність.

Планували відновити до зими приблизно 3 000 МВт. Зараз цифра понизилася до 2 000 МВт.

Для мене це песимістичний прогноз, бо 2 000 МВт — це мало. Ми споживаємо зимою в середньому приблизно 15-16 000 МВт. Виходить у нас залишається 1 000 МВт станом на зараз. Так, щось відбудують, якщо 2 000 МВт, то у нас буде 12 000 МВт станом на зиму. І виходить, у нас дефіцит 3 000 МВт.

Але по факту це не так. Тому що у нас ще є проблема з 2022-2023 років: там теж є ще дефіцит десь 1,5-2 000 МВт. Цей дефіцит взявся через Укренерго, бо їх підстанції також не доремонтували.

І взимку проблема буде не лише в зруйнованих теплових електростанціях, ТЕЦ і ГЕС, а в підстанціях: зимою дефіцит через це буде приблизно десь 5 000 МВт, з 15, яких нам треба.

Коли ж Україна може повноцінно повернутися до часів без критичного дефіциту електроенергії в системі?

Лише після війни. Я згодний з прогнозом МВФ, що у 2026 році можна буде говорити про умовне відновлення ситуації з електроенергією в Україні. Але невідомо, що буде з атомною генерацією та відбуватиметься  ремонт теплових блоків. Ця і наступна зима будуть тяжкими у будь-якому випадку, навіть без ракетних ударів. Ключове питання: чи вдасться вийти на повноцінний ремонт у 2025 році та у 2026 році його завершити та коли закінчаться воєнні дії.

Джерело

Читайте також