Смертельна ДТП за участю тролейбуса. Комунальне підприємство йде до Верховного суду

20 січня 2025 р. 17:46

Апеляційний суд скасував термін ув’язнення до водія тролейбуса, який на смерть збив свою пасажирку, замінивши його умовним терміном. А комунальне підприємство міськради зобов’язав сплатити сину загиблої 450 тисяч. Хто платитиме і чому в КП говорять, що підуть до касаційної інстанції?

Водій тролейбуса, 55-річний Аркадій Д., дверима затиснув руку 73-річної Стефанії К., протягнув тіло пенсіонерки по асфальту та переїхав заднім колесом тролейбусу. Внаслідок отриманої політравми потерпіла померла в лікарні. Аварія, нагадаємо, сталася 24 червня 2019 року у Тернополі поруч із зупинкою «3 лікарня», пише 20 хвилин

Суди — шостий рік

 

Шостий рік тривають суди у справі цієї ДТП. І це, як з’ясували журналісти, не кінець. 

«20 хвилин» вже писали, що 26 вересня 2024 року свій вирок проголосив міськрайсуд, призначивши водію покарання у вигляді трьох років позбавлення волі і на рік — позбавлення прав. А КП «Тернопільелектротранс» зобов’язав сплатити на користь сина загиблої пенсіонерки 450 тис. грн моральної шкоди. Як з’ясували «20 хвилин», весь цей час водій покарання не відбував, натомість працював у КП «Тернопільелектротранс». 
 

Не погодившись із вироком суду, апеляцію подали всі сторони процесу — адвокат обвинуваченого, представник потерпілого та КП.  

— Захисник обвинуваченого просив врахувати, що Аркадій Д. – у 2015 році брав участь в АТО та отримав поранення, тому був учасником бойових дій та особою з інвалідністю (2 група), — повідомили у пресслужбі Тернопільського апеляційного суду. — Крім того, його мати – людина похилого віку, також була особою з 3-ою групою інвалідності та через поганий стан здоров’я потребувала постійного лікування, отримувала мінімальну пенсію. Інший її син теж був особою з інвалідністю, отримував невелику пенсію і не в змозі надавати матері необхідну допомогу. 

Тому адвокат просив застосувати до Аркадія Д. ст. 75 КК України та звільнити його від відбування покарання з випробуванням,  встановити 2 роки іспитового строку. Також просив не застосовувати додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортним засобом, оскільки тоді його підзахисний втратить роботу водія.

Представник потерпілого просив збільшити розмір моральної шкоди та стягнути з КП «Тернопільелектротранс» 1 млн. грн. Натомість представник цивільного відповідача комунального підприємства міської ради просив взагалі відмовити у задоволенні цивільного позову.

 

Замінили на умовно

 

У судовому засіданні апеляційного суду колегія суддів, проаналізувавши матеріали кримінального провадження, дійшла висновку, що призначене місцевим судом покарання не відповідає ступеню тяжкості вчиненого злочину та особі обвинуваченого через суворість.

Уже під час апеляційного розгляду обвинувачений відшкодував потерпілому 200 тис. грн моральної шкоди та, відповідно до надісланої до апеляційного суду заяви потерпілого, сторони примирились, і він не заперечував проти задоволення апеляційної скарги захисника обвинуваченого. Тому колегія суддів дійшла висновку, що виправлення Аркадія Д. можливе без ізоляції від суспільства, але в умовах здійснення контролю за його поведінкою впродовж іспитового строку. Аркадій і раніше намагався сплатити таку ж суму потерпілому, однак той відмовився. 
 

Стосовно апеляційних вимог представників потерпілого та цивільного відповідача КП «Тернопільелектротранс» щодо зміни цивільного позову, на переконання колегії суддів визначений міськрайонним судом розмір відшкодування моральної шкоди у розмірі 450 тис. грн був адекватною компенсацію перенесених сином загиблої моральних страждань, заподіяних неправомірними діями обвинуваченого.

Врешті апеляційний суд замінив трирічний термін ув’язнення двома роками умовного покарання, на рік позбавив водія прав, а також залишив моральну компенсацію потерпілому у розмірі 450 тис. грн.

 

Хто платитиме компенсацію

 

Хто і звідки платитиме компенсацію, «20 хвилин» вже вдруге намагалися з’ясувати у начальника КП «Тернопільелектротранс» Володимира Зелінського. 

Ухвалою від 10 січня 2025 р. суд ухвалив Апеляційні скарги представника  потерпілого К., а представника цивільного відповідача КП «Тернопільелектротранс» залишив без задоволення, підтвердив Володимир Зелінський. Як і інформацію, що саме з КП мають стягнути 450 тис грн. 
 

— Аркадій Д. часткового  здійснив відшкодування  200 000 грн. потерпілому, адвокати  КП «Тернопільелектротранс» будуть готувати касаційну скаргу, або просити суд щодо винесення ухвали про додаткове рішення стосовно включення  200 000 грн,  які вже сплачені Аркадієм Д., у загальну суму  450 000 грн, — повідомив «20 хвилин» Володимир Зелінський. 

Представник потерпілого адвокат Михайло Самуляк каже, що претензій до водія не мали і погодились на умовний термін. 

— У суді першої інстанції позиція потерпілого, який вимагав найсуворішого покарання для водія, була настільки жорсткою, бо після смерті матері минуло чотири роки, а водій навіть не вибачився, — каже Михайло Самуляк. — Зараз мій клієнт почув слова вибачення, розкаявся, і вони порозумілися. Щодо оскарження КП в касаційній інстанції — бажаємо удачі у Верховному суді. Якщо таки з комунального підприємства стягнуть 450 тис. грн, вони регресом ляжуть на обвинуваченого. 

Шкода, завдана працівником під час кримінального правопорушення, підлягає стягненню в регресному порядку з обвинуваченого, пояснив адвокат. Якщо його позбавили прав керування, і це рішення Верховний суд залишить в силі, Аркадій Д. не зможе працювати водієм, проте може піти на іншу роботу, або залишитись працівником КП, проте на іншій посаді, не пов’язаній з безпосереднім керуванням транспортними засобами. 
 

Адвокат засудженого В’ячеслав Курдюков повідомив «20 хвилин», що принаймні поки оскаржувати рішення судів — і міськрайсуду, і апеляційного, — не планують. Бо позиція його підзахисного, — немає підстав для оскарження. 

Читайте також