Журналісти Радіо Свобода поговорили з дітьми-паліями, також провели власний експеримент – залегендовано написали «куратору», щоб з'ясувати, що ж пропонують підліткам.
Схема виглядає так:
— Пропозиція. У телеграм-групах з пошуку роботи, знайомств або інформацією про рейди ТЦК публікуються численні пропозиції із привабливими умовами – неповна зайнятість з вільним графіком та щедрою оплатою. Тим, хто зацікавиться, відкривають карти – є нюанс, бо насправді мова йде про диверсії. Чим менше років «виконавцю» – тим краще.
— Розвідка. За завданням від «куратора», підліток має проїхатися містом і пошукати можливі цілі для підпалу. Деякі куратори не приховують, що їм все одно, чи насправді машина належить військовим, чи просто схожа на таку – головне створити «картинку», що в Україні нібито є активне «підпілля», яке виступає проти мобілізації.
— Інструктаж. «Куратор» дає вказівки виконавцю, як підготуватися до підпалу.
— Підпал. Підліток виконує «роботу», при цьому, обовязково фільмуючи це, згідно з інструкціями.
— Оплата. Після підпалу виконавець має надіслати записане відео. І тут можливі різні варіанти. Деякі «куратори» можуть нічого не заплатити і заблокувати виконавця. Інші справді надсилають гроші – це може бути від кількох сотень доларів до кількох тисяч.
Після цього «куратори» можуть давати наступні «замовлення». А якщо дитина хоче припинити співпрацю, то починають погрожувати передати дані про злочин в СБУ.
Та зрештою, часто відповідальність наздоганяє паліїв і без помсти російських спецслужб. В СБУ повідомили, що починаючи з травня цього року затримали вже більше 160 паліїв, різного віку. Частина справ – вже у суді. За підпал підліткам може загрожувати від трьох до семи років ув'язнення.
Детально про те, як вмовляють українських дітей співпрацювати з російськими спецслужбами та навіщо це ФСБ – у новому матеріалі Ira Sysak Valeriya Egoshyna Yuliia Khimeryk за посиланням в коментарях