Представники УПЦ МП звернулися до правоохоронців через запис шоу у Трапезному храмі Лаври — адвокат

16 грудня 2024 р. 17:21

Представники Києво-Печерської лаври надіслали повідомлення про вчинення кримінального правопорушення через фільмування шоу в Трапезному храмі.

Про це повідомив адвокат УПЦ МП Микита Чекман.

Як зазначається, заяву подали за ч. 3 ст. 161 КК України — умисні дії, спрямовані на розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, образа почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями, вчинені організованою групою осіб. За цю статтю загрожує від 5 до 8 років за ґратами.

У заяві Чекмана стверджується, що храм є чинним місцем для богослужінь та інших релігійних обрядів, а тому фільмування кулінарного шоу там є «неетичною поведінкою».

«Знімаючи та публічно демонструючи кулінарне шоу в молитовному храмі, Євген Клопотенко порушує та нехтує установленими в суспільстві церковними канонами, релігійними традиціями та правилами, проявляє неповагу до релігійної спільноти та її цінностей, чим викликає образу вірян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями», — йдеться у його повідомленні.

Що передувало? 

Напередодні, 15 грудня, представники УПЦ МП опублікували допис, у якому розповіли, що кулінар Євген Клопотенко та автор проєкту «Реальна історія» Акім Галімов зняли епізод про різдвяні українські традиційні страви у Трапезному храмі Києво-Печерської лаври. А точніше, у трапезній палаті Трапезного храму Антонія та Феодосія Печерських (трапезна частина відділена від храмової).

Там обурилися через такий вибір місцядля запису програми, сказавши, що храм створений «не для світських розваг», однак нині нібито існує тенденція «перетворення церковних просторів на майданчики для концертів, знімань, вистав».

Головний директор Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко запевнив, що знімання, які відбулися в Трапезній залі Лаври, не заборонені законом. До того ж вона моменту свого заснування в кінці XIX століття слугувала місцем спільної трапези.

«Ця зала не є храмом та завжди використовувалася для проведення урочистостей: духовних, культурних і освітніх. Це повністю відповідає чинному законодавству й вимогам експлуатації пам'яток історії та культури, а також жодним чином не шкодить живопису XX століття», — каже Остапенко.

Він повідомив, що знімання проводили як благодійний захід, організований командою проєкту «Реальна історія» для популяризації української різдвяної традиції.

Водночас Остапенко додав, що в Києво-Печерській лаврі «шкодують», що знімання програми «викликали непорозуміння та могли зачепити релігійні почуття вірян». За його словами, там прагнуть «дотримуватися балансу між збереженням духовної спадщини та її популяризацією».

Крім того, гендиректор заповідника вказує на використання Лаври у проросійській пропаганді «для розпалювання суперечок та розколу серед українців».

Читайте також