Виникнення атмосферного вихору місцеві жителі пов’язують із різкою зміною погоди: після кількох спекотних днів у регіон прийшла хвиля холодного повітря, пише Тернопіль Наживо
За словами еколога Олександра Соколенка, подібні явища — результат зіткнення двох контрастних повітряних мас: теплої та холодної. Фахівець пояснює:
«Чим сильніший контраст температур між повітряними масами, тим вищий ризик виникнення смерчів або навіть торнадо».
Традиційно такі атмосферні вихори найчастіше траплялися на півдні України, де спекотне повітря взаємодіє з холодними потоками з моря. На Тернопільщині подібні явища залишалися рідкістю. Однак через глобальні кліматичні зміни ситуація змінюється
Експерт наголошує, що в Україні смерчі та торнадо стають дедалі частішими, а їхня поява в незвичний для таких явищ період — у квітні — є ознакою порушення природних кліматичних процесів:
«Торнадо в Україні зазвичай формуються влітку, коли сонячна активність найвища. А нинішній випадок у квітні свідчить про розбалансування клімату, спричинене техногенним впливом людини».
Олександр Соколенко також зазначає, що такі процеси зближують Україну за характером природних явищ із південними штатами США, де торнадо — поширене явище. За його словами:
«Ми певною мірою наближаємось до США за кількістю та характером стихійних природних явищ. У майбутньому таких вихорів буде більше і вони можуть ставати сильнішими».
Нагадаємо, що торнадо виявили 27 квітня і в Київській області, у Броварському районі. За оцінкою фахівців, воно було не надто потужним: могло лише збити людину з ніг або вирвати предмети з рук. Однак навіть такі випадки є приводом для серйозного аналізу кліматичних змін в Україні.
На Тернопільщині наразі даних про значні пошкодження чи постраждалих внаслідок смерчу немає. Однак сам факт виникнення такого явища змушує задуматися над майбутніми викликами, які диктують зміни клімату