Як подолати сором'язливість?

05 січня 2018 р. 00:19

Скромність не вада, а ось надмірна сором’язливість може перешкодити особистому життю та кар’єрі. Ми зібрали конкретні і реально дієві способи, які допоможуть нарешті вибратися з кокона і почати нормально спілкуватися з людьми.

1. Складіть список проблемних ситуацій

 

Починати вирішувати проблему краще з аналізу. Тому не полінуйтеся згадати і записати всі ситуації, в яких ви відчуваєте зніяковілість. Будьте максимально конкретні. Замість «розмова з людьми» вкажіть, про яких саме людей йде мова: про незнайомців, представників протилежної статі чи про тих, хто має владу.

Коли ви розбиваєте проблему на частини, то вона легше піддається розв’язанню.

Потім спробуйте розташувати записані ситуації у порядку збільшення вашого неспокою (швидше за все, дзвінок незнайомця викликає менше тривоги, ніж виступ перед аудиторією).

Надалі цей список можна використовувати як план по боротьбі з сором’язливістю. Почавши з малого, ви будете долати все більш важкі для вас ситуації. І з кожною новою перемогою відчуття впевненості буде зростати, а сором’язливість, відповідно, зменшуватися.

2. Зафіксуйте свої сильні сторони

Ще один список, який допоможе вам у битві з сором’язливістю, повинен стосуватися ваших позитивних якостей. Як правило, причина сором’язливості — в низькій самооцінці. Нещадно боріться з нею, нагадуючи собі про власну «чудовість» (це не жарт).

Спробуйте знайти зворотний бік навіть у недоліків. Можливо, вам важко вести довгий монолог, зате ви хороший слухач. Цей комунікативний навик теж можна і потрібно використовувати.

3. Визначтеся з метою

Будь-яка дія стає куди більш ефективною, коли вона цілеспрямована. Зрозуміло, що постійна зніяковілість заважає жити, але потрібно пояснити собі, чим конкретно вона заважає саме вам. Не виключено, що сформульована мета стане поштовхом для подолання старої проблеми.

Незважаючи на те, що я виступаю, пишу і веду радіошоу, в душі я інтроверт. Але як керівник компанії я повинен був говорити про наші продукти та послуги. Це вимагало, щоб я вибрався зі своєї мушлі і доніс послання світу. Я подолав сором’язливість, зрозумівши, що тільки я можу забезпечити правильну подачу свого повідомлення. Після усвідомлення цього факту я зробив кроки, щоб полегшити для себе публічні виступи та знайомства з новими людьми.

Ерік Холцклоу (Eric Holtzclaw)

4. Тренуйтеся

Навички потрібно відточувати, а звички, які заважають — планомірно усувати. Все це стосується і товариськості, і сором’язливості. Ось кілька ідей, які можна використовувати в якості своєрідного тренування.

  • Перепрограмуйте себе. Уявіть, що ваша сором’язливість — це функція мозку, яка запускається у відповідь на певні ситуації, і ви, як користувач комп’ютера, в силах вплинути на цей процес. Спробуйте піти від зворотного і вчиняти дії, протилежні тим, до яких ви звикли. Хочеться забитися в кут на вечірці? Вирушайте в саму гущу подій. Зловили себе на думці, що в розмові займаєте позицію глухої оборони? Спробуйте задати співрозмовнику кілька питань.
  • Розмовляйте з незнайомцями. Спробуйте хоча б раз на день говорити з однією незнайомою людиною (краще з випадковим перехожим). Швидше за все, ви більше ніколи його не побачите, так що сміливо відточуйте на ньому навички спілкування.
  • Взагалі більше спілкуйтеся. Намагайтеся використовувати будь-яку можливість, щоб вступати в контакт з людьми. Розповідайте жарти, погоджуйтеся на виступи, вітайтеся з тими, кого часто зустрічаєте, але ніколи не вітаєте.
  • Розігрівайтеся перед важливою розмовою. Хочете заговорити з якоюсь конкретною людиною на вечірці, але боїтеся до неї підійти? Потренуйтеся на присутніх, які викликають менше сорому. Якщо мова йде про знайомство, спробуйте сказати їм все те, що плануєте вимовити перед потрібною персоною. Після такої репетиції заговорити буде простіше.
  • І завжди готуйтеся до публічного виступу. Але не обмежуйтеся лише повторенням промови. Візуалізуйте свій майбутній успіх у аудиторії. Це додасть впевненості.

5. Сфокусуйтеся на інших

Проблема соромливих людей у тому, що вони занадто багато думають про себе і про те враження, яке справляють на оточуючих. Спробуйте перенаправити потік думок від себе до інших. Цікавтеся, запитуйте, співпереживайте. Коли ви сконцентровані на іншій людині, тривога з приводу власної поведінки відходить на другий план.

6. Пробуйте нове

Виходьте із зони комфорту. По-перше, цей крок позитивно позначиться на вашій самооцінці, по-друге, урізноманітнить ваше життя. Можна записатися у спортивну секцію або на мистецькі курси. Ще один відмінний варіант — майстер-класи з імпровізації. Такі заняття допомагають звільнитися.

7. Слідкуйте за мовою тіла

Зоровий контакт, правильна постава, гучна і чітка мова, а також посмішка і міцне рукостискання інформують оточуючих про вашу впевненість і відкритість. Мало того, цими сигналами ви трохи обманюєте свій мозок і справді починаєте відчувати себе більш вільно.

8. Рідше говоріть «ні»

Про важливість слова «ні» сказано чимало. Але сором’язливим людям, навпаки, варто його уникати. Їх відмова (виражена як словом, так і дією) часто продиктована страхом перед невідомістю і необґрунтованим острахом ганьби. Якщо ви хочете перестати соромитися, навчіться говорити «так» тим можливостям, які підносить життя.

9. Вчіться керувати тривогою

Деякі фізіологічні реакції, пов’язані з сором’язливістю, подолати дуже непросто. Хтось починає заїкатися, хтось — бурхливо червоніти або забувати найпростіші слова. Зупинити це одним зусиллям волі майже неможливо. Впоратися з проблемою допоможе вміння швидко розслаблятися, наприклад, з допомогою глибокого дихання.

10. Не рекламуйте свою сором’язливість

Не варто концентрувати свою і чужу увагу на тому факті, що у вас є проблеми зі спілкуванням. Так ви самі навішуєте на себе ярлик і підсвідомо зміцнюєте установку, що сором’язливість — ваша незмінна риса.

Навіть якщо оточуючі помічають ваше горе, робіть вигляд, що це випадковість, говоріть про нього легковажно, а не як про серйозну проблему. Починаєте червоніти? Скажіть, що це особливість вашого організму, а не реакція на стрес. І ніколи не характеризуйте себе перед незнайомцями як сором’язливу людину. Дозвольте їм скласти власну думку і помітити інші, більш цікаві ваші особливості.

Читайте також