На рахунках у них — 220 тисяч гривень і 20 тисяч доларів, тобто разом понад мільйон гривень.
Подружжя Веклинців мешкає у цьому будинку в Ужгороді. На нього Тетяна Веклинець у 2005 році взяла молодіжний кредит — 36 тисяч доларів.
Зате вже у 2024 році жінка придбала земельну ділянку на кордоні зі Словаччиною — просто біля прикордонної спостережної вежі. Нині тут почали зводити великий сімейний будинок. За словами Юрія Веклинця, це «дачний будиночок», на який у подружжя «є задекларовані кошти».
Окрім того, на Закарпатті у Юрія Веклинця є земельні ділянки з рибниками, облаштовані під відпочинок. За словами Юрія, землю він не купував, а отримав у подарунок від батьків на ювілей — 50 років. У власності чоловіка земля з'явилася 20 червня 2022 року — за чотири місяці після початку повномасштабного вторгнення.
Тут поряд — великий сімейний будинок, де живуть батьки Юрія — Василь і Наталія. А також великий сад і господарство.
З 1996 по 2008 рік батько колишнього керівника Закарпатської МСЕК Василь Веклинець керував ТОВ «Закарпаття Госптовари», яке займається гуртовою торгівлею. Сам Василь Веклинець стверджує, що це був його бізнес. Так це чи ні, але чистий дохід компанії на 2000 рік становив 960 тисяч гривень, під кінець керівництва Веклинця-старшого у 2007-му — вже 400 тисяч.
Мама Юрія Веклинця Наталія з 1992 по 2015 рік була власницею агентства нерухомості «Актив». На 2001 рік чистий дохід від його діяльності становив 10-15 тисяч гривень, у 2009 році доходів не було.
Чому ми так детально описуємо, чим займалися батьки-пенсіонери екскерівника Закарпатської МСЕК?
Коли ми знімали їхній маєток, вони вийшли до нас поговорити. Сказали, що матеріал про них хтось замовив, хто саме — не уточнили, але пояснили, що вони дуже багаті люди і заробили статки ще в 90-х, продаючи товари, а потім вийшли з бізнесу і зайнялися спершу експертизою з оцінки ювелірної продукції, а потім — нерухомістю. Мовляв, усе майно сина — це їхніх рук справа.
«Я мала оптову торгівлю. Ви знаєте, коли дефіцит повний, і вагон товарів приходить до мене повний — я його за пів дня продаю… Я брала кредит у банку і на другий день повертала, тому що в мене все розкуповували. Ми за це хату побудували.
Я робила ще експертизу — усій митниці, усій прокуратурі… Тому що ювелірні вироби на Закарпатті ніхто не виготовляв. І взагалі я весь бізнес робила з митницею та прокуратурою, і з СБУ, з усіма. У мене офіційно в банку було… 100 тисяч доларів», — пояснювала мама екскерівника Закарпатської МСЕК Наталія Веклинець.
Історію збагачення родини Веклинців сучасні реєстри не підтверджують. Можливо, у них справді був бізнес у 90-х, і через те, що в бази даних тоді багато що не потрапляло, відомостей про цифри, озвучені батьками екскерівника МСЕК, просто немає. Можливо, дохід від цього бізнесу був не зовсім офіційний. Але в будь-якому разі майно у родини з'являється зараз, а не в 90-х.
Так, наприклад, травень 2023 року став надзвичайно успішним місяцем для Наталії Веклинець. 16 травня 2023-го вона придбала квартиру в ЖК «Кошинецький» у центрі Ужгорода, де квадратний метр коштує близько 1500 доларів. Квартира площею 66 квадратів, а отже, її вартість наближається до 100 тисяч доларів.
75-річна Наталія Веклинець вирішила знову поповнити колекцію нерухомості і купила ще одну квартиру в центрі Ужгорода
Рівно за 10 днів — 26 травня 2023 року — 75-річна Наталія Веклинець вирішила знову поповнити колекцію нерухомості. І купила ще одну квартиру в центрі Ужгорода. Цього разу в ЖК «Грот» — 70 квадратів, теж приблизно за 100 тисяч доларів.
Škoda Kodiaq 2020 року випуску
До речі, їздить жінка на Škoda Kodiaq 2020 року випуску, купленій тоді ж, а це ще 1,5 мільйона гривень.
Звідки у батьків, які вже давно не займаються бізнесом, нове майно, Юрій Веклинець не знає. Як і те, якими коштами вони володіють.
Куплена «спадщина» у Дніпрі
Наша наступна героїня — Наталія Абраменкова, 46 років, виконувачка обов'язків директора Дніпропетровської обласної МСЕК. На керівній посаді у МСЕК щонайменше з 2019-го. За 2023 рік заробила майже 500 тисяч гривень, тобто приблизно 41 тисячу на місяць.
Згідно з декларацією, жінка одружена, але заробляє тільки вона. Жодного бізнесу в неї немає і ніколи не було, а ось майно є. І не тільки у неї, а й у її родичів. На відміну від доходів.
Так, у 2019 році квартиру та маленьке приміщення в ЖК «Рівер Парк» у Дніпрі купив син Наталії — Денис. На той момент хлопцеві було лише 20 років. А Наталія якраз увійшла до комісії з обрання керівника обласної МСЕК. Чи пов'язаний її кар'єрний ріст із появою квартири у сина, ми не знаємо. На відміну від того, що квартири такого ж метражу, як у Дениса Абраменкова, у цьому комплексі зараз коштують близько 3 мільйонів гривень.
У 2019 році квартиру та маленьке приміщення в ЖК «Рівер Парк» у Дніпрі купив син Наталії — Денис
Хороший старт з огляду на те, що у 2019 році Денис Абраменков тільки-но зареєстрував ФОП за КВЕДом «Програмування». Уже пізніше, у 2021 році, хлопець став власником дачного будинку та земельної ділянки у селі Балівка, що за 30 км від Дніпра.
Того ж року у родини Абраменкових з’явилося дві квартири в елітному ЖК «Грані» у Дніпрі. Одна — цілком офіційна і записана на саму Наталію.
Згідно з декларацією, Абраменкова купила майже 50 квадратів тут за 1 млн 120 тисяч гривень. Друга належить її чоловіку Андрію — і її в декларації посадовиці немає.
У родини Абраменкових з’явилося дві квартири в елітному ЖК «Грані» у Дніпрі
Ми запитали у Наталії Абраменкової, звідки у неї гроші на квартиру, якщо врахувати її доходи. За її словами, квартира не куплена, а успадкована. Проте це маніпуляція. Жінка успадкувала дві земельні ділянки в Одеській області, які також вносила у декларацію, але квартиру вона купила. Готівкою офіційно жінка зберігає 8 тисяч доларів і 2 тисячі євро, тобто орієнтовно 400 тисяч гривень.
На запитанні про наявність чи відсутність доходів у чоловіка Наталія поклала слухавку. Чоловік очільниці Дніпропетровської МСЕК Андрій Абраменков — ФОП. Нібито займається орендою нерухомості.
Цікаво, що у декларації Наталії чоловік є, а його доходів немає. Тож або Андрій Абраменков — дуже поганий рієлтор, або Наталія Абраменкова не до кінця розуміє правила декларування та концепцію прозорих прибутків.
Можливо, усе це майно — наслідок чесної праці родичів пані Наталії у сфері оренди майна та програмування. А вона просто вирішила декларувати тільки свою власну нерухомість. Тоді, хоч і з легкою іронією, ми тільки її й будемо враховувати.
І порівнювати будемо з офіційними доходами за минулий рік, адже до цього декларацій Наталія не подавала. Зрештою, за відсутності бізнесу, багато років працюючи лікаркою, заробляти значно більше Наталія Абраменкова раніше просто не могла.
Отже, тільки на купівлю однієї квартири їй довелось би відкладати увесь дохід на рівні 2023-го понад два роки. Не їсти, не платити комуналку і не вкладати гроші в сина.
Це не вичерпний список майнових історій посадовців МСЕК. Наприклад, керівниця МСЕК з Одеси Ольга Станіславова, яка заробляє майже 40 тисяч гривень на місяць, цього року купила Toyota C-HR Hybrid 2024 року випуску за 40 тисяч доларів.
Продовжувати справді можна довго. Але всі ці історії вочевидь складаються у потужну систему, яка будувалася і процвітала роками.
Нині Тетяна Крупа, справа якої привернула увагу до корупції у МСЕК, перебуває під вартою. Справа занадто гучна, щоби просто замʼяти й залишити Крупу без покарання.
Інші герої матеріалу — при грошах, майні та не під слідством. То ж чи до всіх дійде перевірка, а за нею — покарання?