У цей час адвокат доводив у суді, що студента не мали права мобілізовувати. Історію хлопця розповіла газета "Експрес".
Мобілізація студента: як це могло статись
На кінцевій станції в Ужгороді до юнака підійшли представники військкомату: того ж дня хлопця мобілізували й відправили до військової частини.
"У законодавстві немає заборони на мобілізацію повнолітніх осіб чоловічої статі. Але є нюанси. Приміром, у ситуації з 19-річним харків’янином йшлося про обман. Юнак повідомляв про те, що навчається в університеті на денній формі, показав свій студентський квиток. Але молодого чоловіка запевнили, що документи, які підтверджують його статус студента, він зможе надати у військовій частині, після чого, мовляв, його звільнять", – розповів у коментарі "Експресу" Роман Лихачов, адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини.
Проте, харків’янина скерували до військової частини, а там – звільнити студента зі служби не могли, попри явне порушення збоку ТЦК та СП. Це можна було зробити лише через суд. Відтак, після навчання на полігоні студент став кулеметником, а тоді потрапив у зону бойових дій. Наприкінці весни 2022 року він звернувся у Гельсінську спілку.
"З’ясувалося, що представники Ужгородського ТЦК, всупереч інструкції, не взяли відомості в Харківського ТЦК про те, чи стояв там студент на обліку й чи мав відстрочку від проходження служби. 19-річного студента мобілізували 2 березня, того ж дня він і потрапив у частину.
А представники ТЦК надали заяву, яку нібито він добровільно написав 4 березня і поставив свій підпис – з проханням його мобілізувати. Але юнак, коли переглянув цю заяву, запевнив, що її написано не його почерком, а під нею – не його підпис", – розповів адвокат.
Мобілізація студентів: що вирішив суд у випадку жителя Харкова
Загалом, відбулось шість засідань суду, на які не з’являлись представники Ужгородського ТЦК. За цей час юнака відрахували з вищого навчального закладу. Суд ухвалив рішення на користь позивача. Після ухвали апеляційного суду харків’янина вилучили зі списків особового складу частини та звільнили зі служби. Загалом юнак ніс її півтора року, за цей час брав участь у бойових діях на Харківському й Бахмутському напрямках, а також на кордоні України і РФ.
Газета "Експрес" повідомила, що представники ТЦКподавали касацію щодо скасування рішення суду першої й другої інстанцій, але безрезультатно. Натомість з ТЦК стягнули 50 тисяч гривень компенсації, яку має виплатити Держказначейство.
Адвокат радить студентам особисто чи надіслати поштою письмову заяву в ТЦК та СП на відстрочку від мобілізації: до заяви додати копії документів, які можуть підтвердити, що особа є студентом денної форми навчання у вищому навчальному закладі.
Нагадаємо, законопроект про мобілізацію зазначає, що призову на військову службу не підлягатимуть: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній у частині другій статті 10 Закону України "Про освіту".
Фактично, згідно із новим законопроектом, якщо студент здобуває другу вищу освіту – байдуже за якою формою – він підлягатиме призову на військову службу під час мобілізації