Цікаві факти з історії кримінального минулого Тернополя 20-30-х рр. ХХ ст
19 травня 2022 р. 15:50
Закінчення Першої світової війни, початок боротьби українців за створення своєї держави та наступна окупація цих українських земель Польщею спричинили на західноукраїнських землях значні руйнації, голод, злидні, збільшення кількості злочинів, що безумовно потягло збільшення штатів поліції.
Детальніше про 20-30 рр. в житті міста Тернополя, що знаходилось під польською окупаційною п’ятою розповість видання ternopilski.info.
Необхідність створювати відділи поліції
Як повідомляє видання Україна модерна, польська влада ведучи бойові дії проти ЗУНР також намагалася закріпитися на цих територіях і тому створювала органи влади. Так, міністр внутрішніх справ Польщі 12 листопада 1919 р. наказав створити три окружні командування – Львівське, Перемишльське та Краківське. Але відповідно цього наказу його дія не поширювалась на територію Тернополя. Тут далі продовжувала діяти військова жандармерія. Такий стан справ викликав невдоволення в мешканців міста і воно періодично зверталося до поліції з проханням утворити відповідні відділки. Зокрема, 18 грудня 1919 р. міська влада Тернополя надіслали лист з проханням допомогти з відкриттям відділу поліції. Причини: велике скупчення кримінальних елементів та неможливість упоратись з цією проблемою силою жандармерії.
Створення відділів
А тому поліція 1 березня 1920 р. поширила свою діяльність і на територію Тернопільщини. Зокрема, почалось утворення відділків в Бережанах, Бучачі, Підгайцях, Заліщиках, Зборові. 1 червня 1920 р. запрацювали комісаріати в таких містах, як Збараж, Тернопіль, Скала-Подільська, Теребовля, Чортків, Гусятин та Борщов. Загалом на 1 квітня 1921 р. в Тернопільському окружному командуванні працювала така кількість полісменів: 53 старших підстаршин, їм допомагало 130 підстаршин, а ще 94 старших дільничних та простих 1068 дільничних. Через 20 років кількість полісменів у воєводстві не майже не змінилась. Зокрема, в 1939 р. чисельність поліції становила 1443 особи.